Dnia 3 września 2016 r Gminne Centrum Kultury i Czytelnictwa w Jodłowej po raz trzeci aktywnie włączyło się do ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania zainicjowanej w 2012 r przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego.

 

Tegoroczna lekturą zostało „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza wybrane podczas internetowego głosowania spośród pięciu propozycji. Dzieło Sienkiewicza konkurowało z „Chłopami” Władysława St. Reymonta, „Weselem” Stanisława Wyspiańskiego, „Popiołami” Stefana Żeromskiego oraz powieścią Marii Dąbrowskiej „Noce i dnie”

Henryk Sienkiewicz (1846-1916) – powieściopisarz i publicysta, laureat Nagrody Nobla (1905) w dziedzinie literatury za całokształt twórczości, jeden z najpopularniejszych polskich pisarzy. 

Quo vadis” – to powieść historyczna , została opublikowana w latach 1895-1896 w odcinkach w warszawskiej „Gazecie Polskiej” oraz w krakowskim dzienniku „Czas” i „Dzienniku Poznańskim”. Następnie wydano ją w formie druku zwartego. Pierwsze wydanie „Quo vadis” ukazało się w Krakowie w 1896 r. Powieść odniosła światowy sukces i została przetłumaczona na ponad pięćdziesiąt języków. To piękna, cudowna powieść o miłości, o upadającym imperium, ale przede wszystkim o sile wiary, która potrafi czasem góry przenosić.

Akcja Narodowe Czytanie w Jodłowej rozpoczęła się 3 września br. o godzinie 10.00 na rynku przed budynkiem biblioteki (koło fontanny). Podstawowym celem przedsięwzięcia była popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.

W narodowym czytaniu udział wzięły dzieci i młodzież, przedstawiciele władz lokalnych , członkowie DKK i Klubu Seniora, oraz osoby z lokalnego środowiska znane mieszkańcom, a także wszyscy, którzy wyrazili chęć publicznego zaprezentowania utworu Henryka Sienkiewicza.

Na zakończenie, każdy z uczestników, mógł otrzymać w książce lub na kartce stempel okolicznościową pieczęcią, przysłaną z Kancelarii Prezydenta.

Dziękujemy wszystkim za udział w tegorocznej akcji i mamy nadzieję, że w przyszłym roku liczba osób wspólnie czytających będzie jeszcze większa.

Zobacz zdjęcia ...