W dniach 20-25 lipca 2016 r. przeżywaliśmy Tydzień Misyjny ŚDM, do naszej małej ojczyzny przyjechali goście z Czech. W ostatnim czasie staliśmy się ,,ambasadorami polskości'', mogliśmy również zaprezentować naszą regionalną kulturę, potrawy i zwyczaje.

 

 20 lipca 2016 r. do naszego dekanatu w 5 autokarach przyjechali młodzi ludzie z Czech. Animatorki Parafialne (Sylwa Koznecka, Katarzyna Kos) pilotowały pielgrzymów autokaru BR-07 z Pilzna do Jodłowej. W tym dniu odbyło się uroczyste powitanie naszych gości przez rodziny przyjmujące ich do swoich domów, jak również wszystkich parafian na specjalnym nabożeństwie. W imieniu całej społeczności lokalnej kilka słów do pielgrzymów powiedziała pani Danuta Kos.

21 lipca 2016 r. przeżywaliśmy dzień wycieczkowy. Goście z Czech wraz z przedstawicielkami młodzieży jodłowskiej udały się do Tarnowa by tam zwiedzić: Bazylikę Katedralną, Stare Miasto i Ulicę Żydowską. Przewodnikiem po mieście był proboszcz parafii Lubcza ks. Marek Kuzak.

Następnie już pod przewodnictwem ks. Zenona Tomasiaka uczestnicy wycieczki udali się do Ciężkowic, by zwiedzić ,,Skamieniałe Miasto''. O 18:00 po wyczerpującym dniu odbyła się Msza Święta w parafii Jodłowa wspólnie z wiernymi. Dzień zakończył się wspólnym grillem obok punktu parafialnego, na którym nie zabrakło młodzieży wspólnie się bawiącej jodłowskiej i czeskiej.

22 lipca 2016 r. - w piątek przeżywaliśmy szczególny czas w naszej miejscowości, otóż pielgrzymowali do nas mieszkańcy i goście z Czech zlokalizowani na obszarze całego dekanatu pilźnieńskiego. Pielgrzymki miały swój początek w dwóch docelowych miejscowościach: Przeczycy i Lubczy. Wędrującym z Lubczy towarzyszyła również młodzież z Jodłowej. O godz.12:00 odbyła się Uroczysta Suma w Sanktuarium Dzieciątka Jezus- dwujęzyczna, polsko-czeska, na której Pan Wójt Robert Mucha skierował zaproszenie do ponownego odwiedzenia naszej gminy przez wszystkich zgromadzonych. Po Mszy Św. przybyli goście zostali zaproszeni do pięciu sołectw naszej gminy, by skosztować naszej kuchni regionalnej na obiedzie. Panie przygotowujące piątkowe posiłki stanęły na wysokości zadania, gdyż wszyscy byli pod wrażeniem jodłowskiej gościnności. Pielgrzymi, którzy spożywali posiłki w Dębowej i Jodłowej udali się po obiedzie na Liwocz- aby podziwiać tam malowniczy krajobraz naszej okolicy.

23 lipca 2016 r.- w sobotę nasi goście z Czech wykonali tzw.,,czyn miłosierdzia''- polegający na posadzeniu pamiątkowych lip wokół zabytkowego kościoła. Następnie udali się na obiad w Lubczy.

O godz. 12:00 młodzież z naszego dekanatu - czeska i polska udała się na Festiwal Młodych w Starym Sączu. Uczestnicy wydarzeń w tym pięknym, polskim mieście byli zdumieni różnorodnością przybyłych tam pielgrzymów z całej naszej diecezji, a tak naprawdę z wszystkich kontynentów świta.

24 lipca 2016 r. - w niedzielę nasi goście z Czech mogli więcej czasu pobyć z rodzinami  o wielkim sercu, które przyjęły ich pod swój dach. O godz. 11:00 miała miejsce uroczysta liturgia w naszym sanktuarium, z licznym udziałem wszystkich parafian i gości. W godzinach popołudniowych na Rynku w Pilźnie odbył się Piknik  mini Festiwal Młodych w naszym dekanacie. Na scenie w naszym głównym, dekanalnym mieście prezentowały się zespoły, które reprezentują nasz regionalny dorobek kulturalny. Oczywiście na scenie nie zabrakło również zespołu ,,Jodłowianie''.

25 lipca 2016 r. - był dniem smutnym, gdyż był to dzień posłania pielgrzymów z Czech do Krakowa na główne wydarzenia Światowych Dni Młodzieży. Nasi goście w poniedziałek po raz ostatni spożyli śniadanie wraz z rodzinami, które ich przyjęły. O 8:30 odbyły się już ostatnie wspólne modlitwy poranne, a po nich odbyło się pożegnanie ze społecznością lokalną, zdjęcia pamiątkowe i wręczenie przez Pana Wójta pamiątek z naszej gminy.

Bardzo dziękujemy za otwarte serca na drugiego człowieka wszystkim rodzinom przyjmującym gości z Czech, służbom porządkowym za czuwanie nad bezpieczeństwem, młodzieży za nieustanne towarzyszenie naszym pielgrzymom i pomoc w organizacji tego wyjątkowego wydarzenia. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w przygotowanie dań regionalnych. Specjalne podziękowania składamy w kierunku Pana Wójta, Pani Wicewójt i ks. Zenona Tomasiaka - za szczególne czuwanie nad właściwym przebiegiem Tygodnia Misyjnego.  

Relację z tego wydarzenia można zobaczyć na stronie iTV Południe pod adresem: http://itvpoludnie.pl/wiadomosci/Jodlowa-powitala-pielgrzymow,3459/

Galeria zdjęć...