Dnia 4 października 2016 r. już po raz drugi gościła w Jodłowej Międzynarodowa Galicyjska Jesień Literacka.

 

W ramach XXVI edycji, odbyło się spotkanie literackie z udziałem zagranicznych gości Pana Géza Cséby - węgierskiego poety, pisarza, tłumacza literatury pięknej, kulturoznawcy. Wraz z poetą gościliśmy sympatyczną Panią Lidię Plakhtiy, kierownika działu kultury z Centrum Rozwoju Ukraińskiej Kultury i Samorealizacji ze Lwowa – organizatorkę Międzynarodowej Galicyjskiej Jesieni Literackiej na Ukrainie, która prezentowała najnowsze tłumaczenie książki  Andrzeja Grabowskiego „Przygody Skrzata Wiercipiętka” na język ukraiński. Dochody uzyskane ze sprzedaży tej książki są przeznaczane na pomoc dzieciom dotkniętym wojną na Ukrainie.

W spotkaniu udział wzięły członkinie Klubu Seniora z Jodłowej, przedstawiciele Urzędu Gminy oraz młodzież z Gimnazjum z Jodłowej.

Uczestnicy spotkania wysłuchali w języku polskim i węgierskim, kilku wierszy, których pan Géza Cséby jest autorem oraz dowiedzieli się skąd czerpie inspiracje i motywacje dla swojej poezji.

Pani Lidia i Pan Géza pomimo, że są innej narodowości bardzo dobrze się porozumiewają i współpracują, darzą się sympatią i wzajemnym uznaniem.

To dla nas wielkie wyróżnienie i zaszczyt, że uczestniczymy w tej wspaniałej imprezie służącej popularyzacji polskiej  literatury na świecie i   jeszcze raz chcielibyśmy  bardzo serdecznie podziękować naszym Gościom, za to, że mimo  mocno napiętego grafiku spotkań,  znajdują czas, by  przyjechać do Jodłowej i  tak chętnie dzielą się z nami swoją  twórczością.

Galeria zdjęć ...