Dnia 25.10.2016 r. Centrum Edukacji Ekologicznej działające przy Gminnym Centrum Kultury i Czytelnictwa w Jodłowej zorganizowało wycieczkę edukacyjną do Magurskiego Parku Narodowego w Krempnej.

Uczestnikami wycieczki byli uczniowie klas szóstych z terenu gminy Jodłowa. Zwiedzili oni Ośrodek Edukacyjny oraz brali udział w warsztatach.

Ośrodek Edukacyjny im. Jana Szafrańskiego dysponuje główną salą ekspozycyjną oraz kilkoma mniejszymi wystawami stałymi. W sali ekspozycyjnej prezentowany był multimedialny spektakl przyrodniczy. Na początku dzieci obejrzały krótki film, który opowiadał o historii kształtowania się obecnego krajobrazu. Dowiedziały się między innymi w jaki sposób powstał flisz karpacki, jak wyglądał teren obecnego Beskidu Niskiego w poszczególnych okresach geologicznych oraz kiedy pojawili się pierwsi ludzie na tym terenie.
W dalszej części spektaklu przedstawiony był jeden rok z życia przyrody tego terenu - w czterech różnych porach roku, w czterech różnych miejscach Parku, a na każdym z tych miejsc spędzić można jeden dzień (od świtu do zmroku). 
Po zakończeniu spektaklu uczniowie zapoznali się z różnorodnością przyrody ożywionej i nieożywionej dzięki informacjom zawartym w czterech kioskach multimedialnych. Zawierają one min. teksty o Parku, zdjęcia, filmy a także mapy tematyczne. Ponadto mogli sprawdzić swoją wiedzę przyrodniczą przy pomocy testów o różnym stopniu trudności.

Na korytarzach Ośrodka Edukacyjnego im. Jana Szafrańskiego można było zobaczyć wystawę pni drzew. Gatunki drzew, które występują na terenie Magurskiego Parku Narodowego, ułożone są od najczęściej do najrzadziej spotykanych. Na piętrze Ośrodka mieści się wystawa poroży jeleni i saren oraz czaszek wybranych ssaków Magurskiego Parku Narodowego.

Tematem warsztatów w których brali udział był Wilk. Uczestnicy poznali to niezwykłe zwierzę, które można spotkać również na terenie Magurskiego Parku Narodowego. Dowiedzieli się wielu informacji na jego temat, poznali rolę, jaką spełnia w przyrodzie.

Galeria zdjęć ...