W dniach 28 – 29 października 2016 roku odbył się pierwszy biwak zuchowy, dla uczniów klas I – III Szkoły Podstawowej Nr 1 w Jodłowej, którzy systematycznie uczęszczają na zbiórki Próbnej Gromady Zuchowej „Szare Wiewiórki”. Biwak odbył się pod hasłem „Kolorowa Bajka Zucha”.  Celem biwaku było  przybliżenie uczestnikom idei zuchowych oraz trenowanie działania zespołowego i integrowanie gromady.

 

W pierwszym dniu po zakwaterowaniu się w szkole zuchy brały udział w różnych grach i zabawach integrujących grupę, prowadzonych przez hm Bernadettę Bańdur wraz z towarzyszącymi jej harcerzami. Dzieci miały okazję bliżej się poznać i zaprezentować swoje zainteresowania. Po wielu ciekawych zabawach odbył się pokaz mody przebierańców, podczas którego zuchy prezentowały swoje ciekawe stroje. Na jego zakończenie odbyła się zabawa. Towarzyszyły mam postaci z bajki np. Prosiaczek, Jednorożec czy Tygrysek. Dzień zakończył się wspólnie zjedzoną kolacją i obejrzaną dobranocką.

Sobota rozpoczęła się od pobudki, porannej toalety i śniadania. Po nim zaczęły się zadania wykonywane w tzw. szóstkach. Zuchy wybrały spośród siebie szóstkowych, którzy odpowiadają m.in. za koordynację pracy grupy oraz składanie meldunków drużynowemu. Zuchy nauczyły się elementów musztry, poznały znaczek i logo ZUCH, dowiedziały się jakie jest znaczenie i symbolika jego elementów, poznały wybrane zasady Prawa Zucha oraz dowiedziały się jak pracują gromady w Hufcu Ziemi Pilzneńskiej. W trakcie biwaku zuchy uczyły się także piosenek, majsterki i pląsów.

Najważniejszym momentem biwaku był uroczysty apel i wręczenie chust zuchowych. Odbyło się ono zgodnie z rozkazem Komendanta Hufca ZHP Dębica im. Dębickich Szarych Szeregów hm. Mateusza Cebuli HR. Na drużynową powołano sam Joannę Panek, którą wspomagać będzie Barbara Gil. Pani Dyrektor Aneta Janaś wręczyła wszystkim zaangażowanym harcerzom i kierownictwu biwaku pamiątkowe Akty Podziękowań.  Opiekę nad zuchami sprawowały także Aneta Janaś, Alicja Mikrut, Elżbieta Tarasek i Barbara Gil.

Na tym zakończył się biwak. Zuchy dzielnie zniosły noc śpiąc w śpiworach na karimatach lub materacach. Brały udział w wielu ciekawych zajęciach, dowiedziały się jak wygląda praca drużyny, lepiej się poznały i zintegrowały. Może zmęczone ale uśmiechnięte i zadowolone w towarzystwie rodziców rozeszły się do swoich domów.