29 stycznia 2016r. w Jodłowym Dworze sala konferencyjna została wypełniona sympatykami muzyki Pana Macieja Maleńczuka. Artysta oprócz wykonywania swoich utworów opowiadał o latach, jakie spędził na ulicach Krakowa, gdzie koncertując czekał na odkrycie.

 

 

Pan Maleńczuk urodzony w Wojcieszowie związał się z Krakowem, ale od dziesięciu lat mieszka również w naszej gminie. Podczas koncertu w Jodłowym Dworze nie zabrakło utworów z początku jego kariery jak i tych najnowszych np. „Ostatnia nocka” czy „Synu”. W drugiej części koncertu Maciej Maleńczuk zaprezentował utwory z nagrywanej obecnie płyty z utworami Wojciecha Młynarskiego. Wspaniała muzyka wypełniła salę, będąc nie tylko świetnym wydarzeniem muzycznym, ale także emocjonującym przeżyciem. Nic więc dziwnego, że muzyk co chwilę nagradzany był gromkimi brawami i owacjami na stojąco. Koncert dedykowany był osobom bezdomnym.

Po koncercie odbyła się kwesta na rzecz rozbudowy schroniska dla starszych mężczyzn i kobiet oraz zespołu mieszkań chronionych prowadzonego przez dębicki oddział Towarzystwa Św. Brata Alberta w Dębicy. Pani Anna Wójcik – Prezes dębickiego oddziału Stowarzyszenia poinformowała zebranych, że na parterze budynku znajduje się pełne zaplecze socjalne dla pracowników, zaplecze medyczno - rehabilitacyjne dla podopiecznych, sala do zajęć terapii zajęciowej, biblioteka, kaplica, pomieszczenia biurowe dla pracowników administracyjnych oraz wyjście na ogród dla mieszkańców, na pierwszym piętrze jest 10 mieszkań chronionych dla osób starszych, niepełnosprawnych lub z niepełnosprawnym dorosłym dzieckiem. Natomiast na piętrze znajduje się pomieszczenie dla opiekuna socjalnego, zaplecze sanitarno - porządkowe, magazynowe, mała pralnia oraz świetlica. Na drugim piętrze w pokojach 2 i 3 osobowych z łazienkami mają mieszkać osoby, które poruszają się samodzielnie, ale potrzebują opieki i z różnych przyczyn nie mają jej zapewnionej w dotychczasowym miejscu zamieszkania oraz bezdomne kobiety i mężczyźni. Na trzecim piętrze, w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym i Pielęgnacyjnym  w pokojach 1 i 2 osobowych z pełnym zapleczem sanitarnym mają mieszkać osoby leżące oraz poruszające się tylko przy pomocy innych.  W związku z setną rocznicą śmierci Brata Alberta Konferencja Episkopatu Polski ustanowiła w diecezjach polskich rok 2017 Rokiem Świętego Brata Alberta .

Muzyk zagrał koncert w dużej części rezygnując ze  swojego wynagrodzenia z uwagi na to, że koncert miał charakter charytatywny oraz dlatego, że on również chciał się osobiście włączyć  w ten szczytny cel. Na działalność Towarzystwa Św. Brata Alberta w Dębicy z samej kwesty udało się zebrać ponad 4600 złotych, za co bardzo dziękowała Wójtowi Pani Prezes Anna Wójcik. Pani Prezes powiedziała:"...Gdyby nie Wasze zrozumienie naszych potrzeb, gdyby nie Wasze darowizny finansowe i rzeczowe, garstka ludzi którzy to prowadzą, kilkanaście osób, nie zrobiłaby nic. Dlatego tak bardzo sobie cenimy takie spotkania, jak dzisiejsze , gdzie my możemy opowiedzieć o naszej pracy, o naszej działalności a Państwo mogą nas wesprzeć swoją dobrocią, modlitwą no i tym pieniążkiem. Każda złotówka się liczy, każda złotówka będzie wykorzystana i nie będzie zmarnowana".

Tak więc Wójt Gminy Jodłowa przy wyborze artystów koncertujących kieruje się również chęcią pomocy potrzebującym – tym razem jest to schronisko św. Brata Alberta, gdzie wielu ludzi znalazło schronienie w trudnej dla siebie sytuacji życiowej - niejednokrotnie nie z własnej winy. 

Za zorganizowanie koncertu Obserwator Lokalny przyznał Wójtowi Gminy Jodłowa pięć gwiazdek.

Relację z koncertu można zobaczyć na stronie internetowej Telewizji Południe pod adresem: http://itvpoludnie.pl/wiadomosci/Koncert-Noworoczny-w-Jodlowej,3834/

Zobacz zdjęcia...