Dnia 20 marca 2017 roku w Sali Widowiskowej GCKiCz w Jodłowej członkowie grupy teatralnej TALIA przy II LO w Dębicy zaprezentowali spektakl wg. komedii Aleksandra Fredry „Gwałtu, co się dzieje” w reżyserii Pani Katarzyny Lamberskiej - Kot.

Sztuka ta napisana prozą odznacza się lekką formą, humorem, pięknym językiem i wspaniałym dowcipem satyrycznym. Fredro przedstawia w niej życie na opak. Pisze o „Osieku, sławetnym mieście, gdzie to bywały rządy niewieście”. W tym mieście na skutek niedołęstwa mężczyzn oraz ich wad, „kobiety opanowały władzę, wzięły rządy w soje ręce wprowadzając nowy ład i porządek” stosując męski styl życia. „Mężczyźni, odziani w stroje kobiece muszą spełniać dotychczasowe ich obowiązki: niańczą dzieci, przędą, robią na drutach pończochy i chodzą na targ.” W sztuce opisane są różne perypetie związane z odwróceniem ról. Zawarte w niej wartości i problemy istnieją aktualnie.

Młodzi artyści zachwycili  przybyłą młodzież i nauczycieli z jodłowskiego gimnazjum i liceum  na spektakl wyśmienitą grą aktorską, za co zostali nagrodzeni gromkimi brawami.

Premiera spektaklu odbyła się 6 lutego 2017 roku w DK „Śnieżka” w Dębicy.

Zobacz zdjęcia ...