30.04.2017 r w Centrum Kultury w Dzwonowej miał miejsce Jubileusz 10-lecia Kapeli "Jodłowianie".

 

 

 

 

W uroczystości udział wzięli:

Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Pani Maria Kurowska, Radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego Pan Wiesław Lada, Starosta Powiatu Dębickiego Pan Andrzej Reguła, Przewodniczący Rady Powiatu Dębickiego Pan Mateusz Smoła, Przewodniczący RIS Pan Wiesław Kania, Wójt Gminy Jodłowa Pan Robert Mucha, Z-ca Wójta Pani Dorota Krzyżak, Przewodniczący Rady Gminy Jodłowa Pan Roman Warzecha, Dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Czytelnictwa w Jodłowej Pan Waldemar Sztogrin, Kierownik ODR w Dębicy Pani Dorota Szczykutowicz.

Zacne kapele

Kapela ,,Swojacy'' z Pawłosiowa

Kapela ,,Pilźnianie'' z Pilzna

Zespół Folklorystyczny ,,Łęczanie'' z Łęk Dukielskich

Kapela ,,W Kuźni u Kowala'' z Kowalowej

Kapela ,,Szynwołdzioki'' z Szynwałdu

Członkowie OSP Dzwonowa:

Mieczysław Podrazik

Andrzej Wadas

Józef Strzępek

Członek Rady Sołeckiej : Pan Tadeusz Chudy

Radni Gminy Jodłowa - Pani Bożena Kastarenda, Pan Jerzy Zima

Przewodnicząca Stowarzyszenia ,,Zawisłocze'' Pani Anna Głogowska z członkami

Byli członkowie kapeli Jodłowianie:

Mariusz Bargieł, Wanda Zima, Halina Kobak, Stanisław Oprządek

Koleżanka - Joanna Wadas

Kierowca kapeli Pan Andrzej Kita z małżonką

Nie byłoby tej uroczystości, gdyby nie Wójt Gminy Robert Mucha, który wówczas objął to stanowisko. Przypadkowo natknął się na stare zużyte stroje ludowe. Nasunęła mu się myśl reaktywacji kapeli. Na terenie gminy było wielu muzyków ludowych. Wśród nich Czesław Kociołek, Jacek Ćwikła, Kazimierz Papciak, Marek Grębski, Stanisław Marcinek, Władysław Jantas. Wówczas kierownictwo objął pan Jacek Ćwikła. W kolejnych latach niektórzy członkowie kapeli zmarli, inni odeszli z powodów osobistych, napływali nowi. Została grupa zapaleńców, którzy działają do dzisiaj.

W ostatnich latach kapela występowała w wielu miejscowościach: Pawłosiów, Racławice, Rzeszów, Dębowiec, Bukowina Tatrzańska,w gminach: Pilzno, Czarna, Żyraków, Brzostek, Frysztak, Ryglice, Brzyska i wielu, wielu innych miejscowościach. Graliśmy na konkursach, jubileuszach, różnych imprezach kulturalnych i charytatywnych. Wydaliśmy dwie płyty. Gościmy na folkowych listach przebojów Radia RDN Małopolska na której utrzymywaliśmy się przez wiele miesięcy na I miejscu. Można nas usłyszeć na antenie Radia Rzeszów. Przy tej okazji dziękujemy Pani Joannie Danek-Gajda za piękną audycję na antenie radia poświęconej naszej kapeli. Największym naszym osiągnięciem był wyjazd do Spały na Dożynki Prezydenckie w 2016 r.

Z okazji tego jubileuszu chciałam podziękować koleżankom i kolegom z kapeli, którzy nieraz poświęcając cenny czas zostawiając pracę w swoich gospodarstwach i jadą na próbę. Dziękuję naszemu Wójtowi, że dba o nas - zakupił stroje i instrumenty, Zastępcy Wójta Pani Dorocie Krzyżak za szczególną opiekę. Kapela Jodłowianie dziękuje Pani Dyrektor Departamentu Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich w Rzeszowie za wsparcie finansowe. Prezesowi Taurus Panu Stanisławowi Jaroszowi za pyszne wędliny, które nam zasponsorował. Dziękuję również Dyrektorowi Gminnego Centrum Kultury i Czytelnictwa w Jodłowej Panu Waldemarowi Sztogrin za opiekę nad naszą kapelą. W najbliższym czasie wystąpimy 27 maja na Święcie Golonki w Pilźnie.

  /red. Kapela „Jodłowianie”/

Zobacz zdjęcia ...