Od 1 stycznia 2018 r. wszyscy podatnicy VAT, którzy składają deklaracje VAT-7 lub VAT-7K prowadzą elektroniczną ewidencję VAT (rejestr sprzedaży i zakupów VAT) i przesyłają ją jako Jednolity Plik Kontrolny dla potrzeb VAT (JPK_VAT) do systemu Ministerstwa Finansów.

 

W celu wsparcia mikroprzedsiębiorców, którzy do 26 lutego br. po raz pierwszy będą składali Jednolity Plik Kontrolny dla potrzeb VAT (JPK_VAT) za styczeń 2018 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Dębicy w dniu 24 lutego (sobota) w godzinach 9.00 - 13.00 uruchamia dodatkowy dyżur ekspertów.  W tym dniu nasi pracownicy udzielą niezbędnych informacji o nowych obowiązkach oraz o bezpłatnych narzędziach pomocnych do ich realizacji. Wsparcia podatnikom w zakresie JPK_VAT udzielą również konsultanci Krajowej Informacji Skarbowej (KIS). Infolinia KIS dla mikroprzedsiębiorców będzie czynna w sobotę 24 lutego, również w godzinach od 9 do 13.

Jednym z narzędzi przygotowanych przez resort finansów dla mikroprzedsiębiorców jest bezpłatna aplikacja e-mikrofirma przeznaczona do wysyłania plików JPK_VAT. Umożliwia ona m.in. wystawianie faktur krajowych, zapisywanie faktur zakupu, automatyczne utworzenie ewidencji VAT na podstawie wprowadzonych dokumentów czy dodanie sprzedaży paragonowej. Dzięki niej podatnicy automatycznie wygenerują JPK_VAT (na bazie ewidencji VAT), wyślą go do Ministerstwa Finansów oraz pobiorą Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO).

Kolejnym ułatwieniem przygotowanym przez resort finansów jest Profil Zaufany (eGO), który służy do autoryzacji i podpisu pliku JPK_VAT. Dzięki temu profilowi można potwierdzać swoją tożsamość w Internecie (służy, jako elektroniczny podpis) i korzystać z wielu usług online na portalach urzędowych. Profil Zaufany można założyć na dwa sposoby:

-  przez system bankowości elektronicznej bez konieczności wychodzenia z domu,

-  przez Internet potwierdzając go w Punkcie Potwierdzającym (m.in. w urzędzie skarbowym - lista punktów na stronie www.pz.gov.pl).

Jak założyć Profil Zaufany (eGO) można sprawdzić w serwisie: https://obywatel.gov.pl/zaloz-profil-zaufany lub na stronie: www.pz.gov.pl.

W naszym urzędzie również dokonujemy potwierdzenia Profilu Zaufanego (eGO), a dodatkowo będziemy potwierdzać profile również podczas sobotniego dyżuru 24 lutego.

Więcej informacji na temat JPK można uzyskać na stronie www.jpk.mf.gov.pl .

Zachęcamy też do kontaktu z koordynatorami do obsługi w zakresie JPK_VAT w naszym urzędzie, którzy udzielają informacji pod numerami telefonów: 14 680 53 14, 14 680 53 10, 14 680 53 11 i 14 680 53 13.

W przypadku pytań technicznych prosimy o przesyłanie ich na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..