W dniu 10 czerwca 2016r. o godz. 18:00 w Audytorium Instytutu Teologiczno-Pastoralnego w Rzeszowie  odbyła się premiera filmu "Otto Schimek. Wierny sumieniu". 

 

 

Prapremiera filmu odbyła się w Jodłowej podczas VI Dni Stanisławowskich, które miały miejsce w dniach 21-22  maja br.  Film w reżyserii Dawida Szpary przypomina losy 19-letniego Austriaka, siłą wcielonego do Wehrmachtu i skierowanego na front w południowe rejony Polski. W 1944 roku odmówił kontynuowania walki i strzelania do ludzi. Został za to rozstrzelany. Punktem wyjściowym filmu jest scena, w której Otto dzień przed rozstrzelaniem pisze list do swojego brata. Pamięcią wraca do kilku najważniejszych wydarzeń ze swojego życia. Poszczególne sceny fabularne filmu są przeplatane wypowiedziami historyków, komentatorów, świadków oraz żyjących członków rodziny Schimka.

Historia Otto Schimka wyszła na jaw dzięki wizycie jego siostry w Machowej. Kiedy w latach 70. opowieść o Otto Schimku ujrzała światło dzienne na Podkarpacie zaczęły przybywać pielgrzymki z całego świata. Na małym, wiejskim cmentarzyku w Machowej jest grób, na którym zawsze są świeże kwiaty, palą się znicze i powiewają dwie biało-czerwone flagi: polska i austriacka. „Stracony został przez Wehrmacht, ponieważ wzbraniał się strzelać do polskiej ludności” - głosi napis na marmurowym nagrobku. Tę właśnie historię w formie filmu fabularyzowanego przypomniał Dawid Szpara, reżyser i autor scenariusza filmu „Otto Schimek. Wierny sumieniu”, którego – jak sam podkreśla - zainspirowała praca doktorska ks.dr Juliana Kapłona pt. „Otto Schimek – Dylematy nazizmu”. Ks dr Julian urodził się i obecnie mieszka w Jodłowej,za dotychczasową twórczość oraz dokumentowanie nie tylko historii naszej gminy, ale i wielu innych 28 sierpnia 2008r. otrzymał honorowe obywatelstwo gminy Jodłowa. Duża część filmowych scen powstawała na Podkarpaciu, m.in. w Wyżnem pod Rzeszowem i w Lipinach k.Pilzna. Odtwórca głównej roli to Dawid Borszowski, student Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, pasjonujący się aktorstwem i występujący m.in. w krakowskich teatrach. Widzowie TVP Kultura będą mogli zobaczyć film jesienią.

Na etapie dokumentacji filmowcom pomagał proboszcz Sanktuarium im. Dzieciątka Jezus w Jodłowej ks. dr Zenon Tomasiak, gdzie od niedawna działa Muzeum Pamięci Ottona Schimka. Można zobaczyć tam oryginalne listy 19-latka z Wiednia, potwierdzające jego bohaterskie czyny oraz inne pamiątki i eksponaty przekazane przez jego rodzinę.
W premierze filmu udział wziął ks.dr Julian kapłon, ks. dr Zenon Tomasiak – kustosz Sanktuarium Dzieciątka Jezus w Jodłowej, jak również Wójt Gminy Jodłowa Robert Mucha , jako jeden ze sponsorów filmu „Otto Schimek.Wierny sumieniu”. Po premierze filmu wszystkie osoby, które przyczyniły się do jego powstania otrzymały z rąk reżysera Pana Dawida Szpary serdeczne podziękowania.

Zobacz zdjęcia...