Z radością informujemy, iż 26 września br. został uruchomiony portal „Wirtualne Muzea Podkarpacia” www.wmp.podkarpckie.pl. Zachęcamy do aktywnego propagowania kultury i dziedzictwa naszego regionu poprzez: uczestnictwo dzieci i młodzieży w lekcji „Wirtualna Podróż do Przeszłości”, zamieszczenie informacji na temat portalu na stronie internetowej gminy, oraz wymianę bannerami.

Zapisy na lekcję pod numerem telefonu sekretariatu: (0-17) 853-52-78 .

Szczegółowe informacje pod adresem e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. .

 

Informacja o projekcie „Wirtualne Muzea Podkarpacia” www.wmp.podkarpackie.pl :


Muzeum Okręgowe w Rzeszowie wraz z partnerem: Wyższą Szkołą Informatyki i Zarządzania, zakończyło wspólny projekt "Wirtualne Muzea Podkarpacia", który został współfinansowany ze środków Unii Europejskiej. Uroczysta inauguracja odbyła się 26 września br. Efektem współpracy jest dostępny dla Internautów portal www.wmp.podkarpackie.pl.

Ta wyjątkowa na skalę Polski inicjatywa, docelowo będzie zrzeszać 26 muzeów z województwa podkarpackiego. Obecnie można wirtualnie zwiedzać 7 instytucji: Muzeum – Zamek w Łańcucie, Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu, Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej, Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, Muzeum Podkarpackie w Krośnie i Muzeum Okręgowe w Rzeszowie. Dalsza wirtualizacja muzeów odbywa się w nowo powstałym Laboratorium 3D (Muzeum Okręgowe), gdzie za pomocą technologii skanowania laserowego i optycznego oraz rekonstrukcji, digitalizowane jest dziedzictwo kulturowe. Efektem pracy są obiekty 3D, które wykorzystywane są do celów edukacyjnych (dostępne na portalu), konserwatorskich i badań naukowych.

Ponadto portal oferuje wirtualne spacery po muzeach, wykonane w kilku technikach: panoram sferycznych, pomieszczeń 3D (cyfrowych modeli istniejących pomieszczeń, po których Internauta porusza się swobodnie - jak w grach komputerowych). Zdigitalizowano 140 eksponatów, które można spotkać podczas spaceru w panoramach i w „Wirtualnych Salach” (które prezentują eksponaty niedostępne dla zwiedzających). Ich wartość historyczna i kulturowa przybliżona jest przez dokładny opis i możliwość oglądania eksponatu ze wszystkich stron. Dodatkowo, niektóre z obiektów prezentowane są za pomocą edukacyjnych animacji. Niezwykle interesujące są ścieżki dźwiękowe z archiwalnych nagrań etnograficznych z lat sześćdziesiątych. Poruszanie się po stronie Wirtualnych Muzeów Podkarpacia spięte jest prostym interfejsem, który sprzyja nawigowaniu po muzeach i poszukiwaniu ciekawostek.

Portal jest krokiem milowym w zakresie digitalizacji dóbr kultury i dziedzictwa narodowego. Mamy nadzieję, że główne założenie projektu „Wirtualne Muzea Podkarpacia” czyli: zachęta do pogłębiania wiedzy o Podkarpaciu, przemieni się z wirtualnego zwiedzania w rzeczywiste.

Zapraszamy!

 

Informacja o lekcji „Wirtualna Podróż do Przeszłości”:

Wirtualna Podróż do Przeszłości”, to zajęcia informatyczno – historyczne. Uczniowie mogą na nich poznać nowoczesne sposoby archiwizowania eksponatów na cele edukacyjne, konserwatorskie i do badań naukowych. Miejsce zajęć przewidziane jest w Laboratorium3D w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie, gdzie po obejrzeniu eksponatów na ekspozycji, pracownicy zaprezentują skanowanie trójwymiarowe i przetwarzanie eksponatu na wersję cyfrową wraz z objaśnieniem.

Celem lekcji „Wirtualna Podróż do Przeszłości” jest zainteresowanie młodzieży kulturą i historią naszego regionu poprzez najnowocześniejsze technologie informatyczne.

 

Zapraszam do współpracy.

 

Z poważaniem,

Dyrektor Muzeum Okręgowego w Rzeszowie

Bogdan Kaczmar