20 maja 2018 roku w Paszczynie odbyła się impreza kulturalno – patriotyczna, na której zostały połączone 3 uroczystości: Obchody 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości, Wojewódzkie Święto Ludowe oraz Odsłonięcie Tablicy Upamiętniającej Posłów Ziemi Paszczyńskiej. Było to wyjątkowe wydarzenie wojewódzkie, któremu patronowali Prezydent RP Andrzej Duda, Biskup Tarnowski Andrzej Jeż oraz Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. W uroczystości wziął też udział Wójt Gminy Jodłowa.

 

Obchody rozpoczęły się na cmentarzu w Lubzinie, gdzie na grobach posłów zostały złożone kwiaty. Kolejnym punktem była Msza Św. w kościele pw. Matki Bożej Różańcowej w Paszczynie, po której nastąpiło przemaszerowanie pod budynek Remizy OSP, gdzie odsłonięto pamiątkową tablicę upamiętniającą posłów: Jana Siwula, Michała Jedynaka oraz Jana Henryka Jedynaka.

 

Dalsza część uroczystości odbyła się na stadionie w Paszczynie, gdzie wręczone zostały odznaczenia druhom OSP. Tego dnia rozdano też pamiątkowe medale za zasługi dla Ruchu Ludowego imienia Wincentego Witosa. Jeden z nich otrzymał Wójt Gminy Jodłowa Robert Mucha. Jest to najwyższe odznaczenie przyznawane przez ludowców. Otrzymują go działacze Polskiego Stronnictwa Ludowego, Związku Młodzieży Wiejskiej, towarzystw i organizacji związanych z Ruchem Ludowym. Może być również przyznany zbiorowo organizacjom społecznym, instytucjom oraz zakładom pracy. Medal im. W. Witosa przyznawany jest za długoletnią aktywną działalność w organizacjach politycznych i społecznych Ruchu Ludowego, za osiągnięcia w umacnianiu jakości i rozwoju tego ruchu oraz za szczególne osiągnięcia w pracy zawodowej i społecznej w instytucjach związanych z Ruchem Ludowym, wsią i rolnictwem.

 

Po części oficjalnej przyszedł czas na artystyczną, w której wzięli udział uczniowie SP z Paszczyny, zespoły folklorystyczne, Orkiestra Dęta Gmina – Dębica oraz grupy przedstawiające taniec nowoczesny. Po występach na swój koncert oraz zabawę taneczną zaprosiła Kapela RoY – uczestnicy programu Must Be The Music emitowanego w telewizji POLSAT.

Galeria zdjęć