8 kwietnia br. w Jodłowym Dworze podczas uroczystego wernisażu otwarta została wystawa „Kronika podróży”. Swoje zdjęcia zaprezentował tutaj fotograf, malarz i pasjonat podróżowania Pan Marcin Bawiec.

 

 

 

„Kronika podróży” to ponad 50 zdjęć z różnych zakątków świata – Filipin, Dubaju, Azorów czy Madery. Jak przyznaje Piotr Sygnarowicz z Wojnickiego Towarzystwa Fotograficznego FOTUM, kurator wystawy wybór nie był prosty, „... Autor zaproponował kilkaset zdjęć, z których wszystkie były co najmniej bardzo dobre. Marcin tym żyje, nie usiedzi długo na miejscu, a kadry wtedy przychodzą same” –  powiedział.

Fotografie składające się na wystawę to osobiste spojrzenie autora na otaczającą go rzeczywistość – krajobrazy, ale też zdjęcia spotkanych ludzi. Jak sam przyznaje, taka fotografia łatwa nie jest. „ Ludzie na Filipinach są bardzo otwarci, co przy robieniu zdjęć reportażowych trochę utrudnia pracę, bo jak tylko Cię widzą, to szeroko się uśmiechają, a to już zmienia klimat sytuacji. Trudno być anonimowym fotografem w miejscach, gdzie się jest jedynym białym w promieniu kilku kilometrów, bo każdy zwraca na Ciebie uwagę” – powiedział z uśmiechem Marcin Bawiec.

Pan Marcin był w 20 krajach świata, z każdego z nich przywiózł setki zdjęć, ale jak sam powiedział najbardziej ceni to wykonane kilka kilometrów od własnego domu.

„Fotografie ludzi z odległych krajów przykuły uwagę wielu uczestników wernisażu w Jodłowej, zebrani podziwiali na zdjęciach naturę. „ Takie piękne zdjęcie, a gdybyśmy w rzeczywistości przeszli obok takiej rzeki, nawet byśmy jej nie zauważyli. To tylko kamienie, ale w jaki wyjątkowy sposób pokazane. To jest sztuka” - mówili.

Marcin Bawiec mieszka w Jodłowej i to tu powstało jego zdaniem najlepsze zdjęcie z całej wystawy. – Wyszedłem w teren o 4 nad ranem, by złapać dobre światło, akurat mgła unosiła się na tle lasu i nie wiadomo skąd przed obiektywem stanął ten rogacz – opowiada fotograf. – Nie trzeba dalekich podróży, by zrobić dobre zdjęcie. Czasami wystarczy przejść kilka kroków – dodaje. Zdjęcie, o którym mowa, zostało docenione na międzynarodowych konkursach, autor otrzymał za nie srebrny medal FIAP – Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej oraz złoty medal Amerykańskiego Towarzystwa Fotograficznego.

„Kronika podróży” to już trzecia wystawa Marcina Bawca, można ją oglądać przez najbliższe dwa tygodnie w Jodłowym Dworze.

Współorganizatorami wystawy było Wojnickie Towarzystwo Fotograficzne FOTUM, Gminne Centrum Kultury i Czytelnictwa w Jodłowej oraz władze Gminy Jodłowa, natomiast patronem medialnym było Radio RDN Małopolska.

Zobacz zdjęcia ...