alt

Nasze gospodarstwo liczy obecnie 90 rodzin pszczelich, które rozmieszczone są w trzech pasiekach.

W gospodarstwie pozyskujemy miody odmianowe tj, rzepakowy, mniszkowy, wielokwiatowy, lipowy, spadziowy, nawłociowy, pyłek kwiatowy, propolis /kit pszczeli/ pierzgę produkujemy też odkłady i pakiety pszczele dla potrzeb Agencji Rynku Rolnego.

Nasze pasieki znajdują się w rejonach, gdzie nie ma obiektów przemysłowych i ciągów komunikacyjnych, dlatego też pozyskiwane produkty posiadają wysokie walory smakowe.

Gospodarstwo systematycznie jest modernizowane w pasiece w Szynwałdzie posiadamy pracownie pszczelarską i sprzęt dostosowany do wymogów Unii Europejskiej. W pasiece tej mamy zarejestrowaną sprzedaż bezpośrednia.

Przed kilkoma laty zauroczony pięknem krajobrazem czystym powietrzem i dużą ilością drzewostanu jodłowego w miejscowości Jodłowa, założyliśmy jedna z naszych pasiek. W tej pasiece prowadzimy hodowlę w ulach wielkopolskich konstrukcji drewnianej własnej produkcji. Jako główny produkt pozyskiwany w tej pasiece to miód spadziowy, pyłek propolis i wosk pszczeli. Ze względu na czyste środowisko naturalne pozyskiwane produkty są najwyższej jakości.

Przedstawiając nasze gospodarstwo w krótkim filmie pokażemy kilka scen z życia rodziny pszczelej a następnie charakterystykę miodów i galerię zdjęć.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do zwiedzania naszych pasiek i degustację miodów.

Kontakt: tel.509-212-372 e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 alt

 

Miód pszczeli - jest naturalnym produktem wytwarzanym przez pszczoły z nektaru kwiatowego lub spadzi. Soki nektaru i/lub spadzi są przynoszone do ula przez pszczoły zbieraczki a następnie są przerabiane przez pszczoły ulowe poprzez dodawanie do nich m. in. Enzymów. Miód stopniowo dojrzewa dzięki pracy pszczół, które składają go w komórkach plastrów a następnie każdą komórkę pokrywają cieniutką warstwą wosku.

Dobry miód ulega krystalizacji. Krystalizacja w miodach wiosennych przebiega szybciej, bo nawet w kilka dni po miodobraniu. Przyczyną przyspieszonej krystalizacji jest zwiększona zawartość glukozy. Wolniej natomiast krystalizują miody z większą zawartością fruktozy np.: miód akacjowy. Krystalizacja miodu nie zmienia jego wartości a jedynie konsystencję. Aby ponownie uzyskać miód płynny należy podgrzać go do temperatury 42°C.

Zgodnie z Polską Normą wyróżniamy miody:

 Nektarowe - "N"

 Nektarowo - spadziowe - "NS"

 Spadziowe - "S"

 Jeżeli miód pozyskiwany jest z nektaru różnych kwiatów nazywany jest wtedy miodem wielokwiatowym, natomiast miody pozyskiwane z przewagą nektaru jednej rośliny nazywamy miodami odmianowymi np.: lipowy, rzepakowy, gryczany, itd.

Miód rzepakowy - pozyskiwany jest przez pszczołę z nektaru kwiatów rzepaku, posiada barwę jasnosłomkową, po skrystalizowaniu posiada barwę białokremową. Zapach zarówno miodu płynnego jak i skrystalizowanego jest słaby, zbliżony do zapachu kwiatu rzepaku. Ze względu na przewagę cukru prostego - glukozy, oraz niską zawartości wody ulega szybkiej krystalizacji. Jest miodem najszybciej krystalizującym się. Ze względów na dużą zawartość glukozy zalecany jest przy chorobach serca, wątroby, dróg żółciowych i miażdżycy.

Miód mniszkowy - pozyskiwany jest przez pszczoły z kwiatów mniszka lekarskiego, zwanego popularnie "dmuchawcem" lub "mleczem". Posiada barwę jasnobrązową lub złocistożółtą, zapach intensywny przypominający zapach kwiatów mniszka, w smaku jest delikatny mdły a niekiedy cierpki. Zalecany przy chorobach dróg moczowych, nerek, reumatycznych i w niedokrwistości. Polecany również w stanach wyczerpania psychofizycznego, działa wzmacniająco na układ odpornościowy.

Miód wielokwiatowy - pozyskiwany jest przez pszczoły z różnych gatunków roślin kwitnących w tym samym czasie, posiada barwę od jasnokremowej do herbacianej, po skrystalizowaniu od jasnoszarej do jasnobrązowej, smak słodki, łagodny w zależności od składu nektaru. Zapach silny, przypominający zapach wosku. Polecany szczególnie przy schorzeniach alergicznych (katarze siennym), dodaje energii, wzmacnia organizm, ze względów na łagodny smak polecany szczególnie dla dzieci.

Miód akacjowy - pozyskiwany przez pszczoły z kwiatów "robinii akacjowej", w stanie płynnym posiada kolor bezbarwny lub jasnosłomkową, z uwagi na wysoka zawartość fruktozy pozostaje długo w stanie płynnym. Po skrystalizowaniu jest śnieżnobiały lub jasnosłomkową, w smaku delikatny, zapach słaby kwiatu akacji. W małych ilościach zalecany diabetykom, polecany przy schorzeniach przewodu pokarmowego, nerek, przewodu moczowego, działa uspokajająco, moczopędnie oraz bakteriobójczo.

Miód lipowy - pozyskiwany jest przez pszczoły z kwiatów lipy, w stanie płynnym posiada kolor żółty lub zielonkawożółty. Jest bardzo aromatyczny, przypomina zapachem kwiat lipy, smak ostry lekko szczypiący w język. Zalecany jest przy przeziębieniach, anginie, zapaleniu oskrzeli, w leczeniu nerwic, schorzeniach reumatycznych, działa przeciwgorączkowo i wykrztuśnie. Odznacza się wysoką aktywnością antybiotyczną

Miód gryczany - pozyskiwany jest przez pszczoły z kwiatów gryki, w stanie płynnym posiada kolor ciemnoherbaciany po brunatny, po skrystalizowaniu brązowy. Zapach silny kwiatu gryki, smak ostry, słodki, lekko piekący. Charakteryzuje się wysoką aktywnością antybiotyczną, zalecany przy schorzeniach układu krążenia szczególnie na tle miażdżycowym, przyspiesza procesy zrastania się kości, ze względu na dużą zawartość magnezu zalecany przy diecie antynowotworowej.

Miód wrzosowy - pozyskiwany jest przez pszczoły z kwiatów wrzosu, w stanie płynnym ma zabarwienie ciemnobursztynowe z czerwonawym odcieniem, w odróżnieniu od innych miodów ma silnie galaretowatą konsystencję, która znika po skrystalizowaniu. Posiada silny zapach, podobny do kwitnącego wrzosu. Smak mało słodki, lekko gorzkawy, cierpki. Zalecany przy schorzeniach dróg moczowych, dnie moczanowej, leczeniu kamicy nerkowej, prostaty oraz zapaleniu jelit i biegunkach.

Miód spadziowy - pszczoły pozyskują go ze spadzi roślin iglastych i z roślin liściastych. Posiada kolor ciemny, brązowy z zielonkowatym odcieniem, po skrystalizowaniu jest nieco jaśniejszy brązowy lub szary. Smak łagodny, z reguły mało słodki, posiada zapach słaby, lekko korzenny. Miód pozyskiwany ze spadzi jodłowej odznacza się łagodnym żywicznym aromatem, przypominającym zapach jodły. Charakteryzuje się wysoka aktywnością antybiotyczną. Polecany jest szczególnie przy schorzeniach górnych dróg oddechowych, przy zaburzeniach przemiany materii, w anemii, stwierdzono, że wspiera leczenie gruźlicy, zapalenia płuc, poprawia pracę serca, wskazany dla osób pracujących w warunkach szkodliwych, przemęczonych i rekonwalescentów.

Najlepiej rano na czczo i wieczorem rozpuszczając wcześniej w małej ilości letniej wody.

Dawkowanie:

Dzieci i młodzież do 16 lat 10-40 g, dorośli 40-60 g. Powyższe ilości można zażywać jednorazowo lub w dwóch dawkach w ciągu dnia.

Opracowano na podstawie literatury pszczelarskiej i medycznej.


Galeria zdjęć...