40 lat temu, 31 sierpnia 1980 roku przedstawiciele strajkujących robotników i komunistycznej władzy podpisali w Stoczni Gdańskiej porozumienia sierpniowe. 

 

 

 

 

To właśnie wtedy Polacy postanowili "upomnieć się" o swoją wolność – tak bowiem można nazwać nakłonienie komunistycznych władz do podpisania porozumień sierpniowych, a przede wszystkim powstanie pierwszego Niezależnego Związku Zawodowego „Solidarność”.

Podpisane porozumienia w Gdańsku pomiędzy komisją rządową a komitetem strajkowym i powstanie Solidarności stały się początkiem przemian w 1989 roku tj. obalenia komunizmu. Delegacja rządowa zgodziła się m.in. na utworzenie nowych, niezależnych, samorządnych związków zawodowych, budowę pomnika ofiar grudnia 1970r., prawo do strajku, transmisje niedzielnych mszy św. w Polskim Radiu oraz ograniczenie cenzury. Podpisane w tym dniu w Stoczni Gdańskiej porozumienia sierpniowe zakończyły trwające w całym kraju strajki, stały się początkiem upadku komunizmu, uwolnienia więźniów politycznych oraz dały możliwość przeprowadzenia reform gospodarczych. Dzień ten obchodzony jest jako Dzień Wolności i Solidarności.