W najnowszej regionalizacji przyrodniczo - leśnej opartej na podstawach ekologiczno - fizjograficznych (Trampler i in. 1990), gmina Jodłowa położona jest w Krainie VIII - Karpackiej, Dzielnicy 2 , Pogórza Środkowobeskidzkiego, Mezoregionie 2b , Pogórza Ciężkowicko - Dynowskiego.
Gmina Jodłowa położona jest w południowo zachodniej części powiatu dębickiego w woj. podkarpackim. Od północy graniczy z gminą Pilzno, od wschodu z gminą Brzostek. Na południu gmina sąsiaduje z gminą Brzyska z powiatu jasielskiego i gminą Szerzyny z powiatu tarnowskiego w województwie małopolskim. Sąsiadem od zachodu jest gmina Ryglice, również położona w powiecie tarnowskim.
Cała gmina Jodłowa znajduje się w granicach Ekologicznego Systemu Obszarów Chronionych (ESOCh). Część północną gminy obejmuje Obszar Chronionego Krajobrazu Pogórza Ciężkowickiego (OCK) utworzonego na mocy rozporządzenia nr 23/86 Wojewody Tarnowskiego z dnia 28 sierpnia 1996r
Południe gminy znalazło się w Parku Krajobrazowym Pasma Brzanki, które zostało utworzone na mocy rozporządzenia nr 12/95 Wojewody tarnowskiego z dnia 16 listopada 1995 r. Oba rozporządzenia, oprócz nazw i granic obszarów chronionych zawierają ogólne zasady gospodarowania obowiązujące w OCK i parku krajobrazowym. Zgodnie z dokumentacją przyrodniczą w OCK znalazła się część gminy o powierzchni 2905,66 ha. Przepisy ochronne i szczegółowe zasady gospodarowania w Parku Krajobrazowym Pasma Brzanki znajdą się w planie ochrony, do wykonania którego zobowiązuje ustawa o ochronie przyrody. Natomiast powierzchnia gminy, która znalazła się w parku (PKPB) wynosi 3038,40 ha. Oba obszary chronione mają istotne znaczenie w regionalnym, a nawet ponad regionalnym Ekologicznym Systemie Obszarów Chronionych. W kierunku wschodnim wskazać można powiązania z projektowanymi oraz istniejącymi obszarami chronionymi, aż do parku Krajobrazowego Pogórza Przemyskiego. Park Krajobrazowy Pasma Brzanki łączy się z głównym pasmem karpackim za pośrednictwem korytarzy ekologicznych związanych z dolinami rzek: Wisłoki i Białej. Podobnie silne są powiązania ekologiczne w kierunku zachodnim. Słabszy kontakt mają obszary chronione Pogórza z Kotliną Sandomierską. Powodem tego jest silnie przekształcony antropogenicznie, zurbanizowany i wylesiony pas ciągnący się wzdłuż progu karpackiego.
Na terenie Gminy Jodłowa znajdującym się w północno-wschodniej części Pogórza Ciężkowickiego, ciągnącym się między dolinami rzeki Białej i Wisłoki występują garby o przebiegu równoleżnikowym z rozległymi powierzchniami wierzchowinowymi, osiągającymi wysokość 300-440 m. npm. Na terenie gminy Jodłowa najwyżej położony punkt osiąga 420 m. npm. Dolina potoku Jodłówka zajmuje zarówno centralną cześć gminy jak i miejscowości Jodłowa. Najniżej położone miejsca na terenie gminy (ok. 200 m npm) znajdują się u ujścia Jodłówki do Wisłoki. Dominującym elementem rzeźby są długie stoki i zbocza dolin o nachyleniu 5 - 12 % i powyżej 12 %. Długie stoki i zbocza dolin o nachyleniu powyżej 12 % występują wzdłuż dolin rzek i ich dopływów. Stoki o nachyleniu 5 - 12 % związane są głównie z powierzchniami wierzchowinowymi garbów i grzbietów.
Klimat Pogórza Ciężkowickiego, to typ klimatu umiarkowanie ciepłego. Cechuje się średnią roczną temperaturą między 6 a 8o C, rosnącą proporcjonalnie do wzrostu wysokości nad poziom morza, sumą opadów atmosferycznych (700 - 850 mm. rocznie), średnim rocznym zachmurzeniem na poziomie 65 - 68 % oraz wiatrami wiejącymi głównie z południa i południowego - zachodu, a w lecie także z północy i północnego - zachodu. Roczne sumy nasłonecznienia w tej partii Pogórza wynoszą ok. 1600 godzin. Maksimum przypada w lecie - ok. 560 godzin.
Warunki klimatyczne na terenie miejscowości są dość korzystne dla gospodarczych działań człowieka. Świadczą o tym długi okres wegetacyjny z dostateczną ilością opadów oraz ciepłe lata.
W sąsiedztwie gminy przebiegają drogi: z zachodu na wschód droga krajowa nr 4 relacji Kraków - Rzeszów, z północy na południe droga krajowa relacji Pilzno - Jasło. Lokalna dosyć gęsta sieć drogowa łączy poszczególne wsie z Jodłową. Jodłowa posiada w związku z tym dobre połączenie drogowe z takimi miastami jak: Tarnów (37 km). Kraków (120 km), Rzeszów (69 km), Jasło (24 km), Dębica (25 km), jak również z dwoma przejściami granicznymi - na południe Barwinek (69 km) i na wschód Medyka (167 km)
Gmina Jodłowa jest gminą rolniczą. Herbem gminy jest pelikan na czerwonym polu oraz jodła z koroną królewską i insygniami biskupimi na białym polu
Administracyjnie Gmina Jodłowa podzielona jest na 7 sołectw:
- Jodłowa (jest to wieś gminna w której wyodrębniono trzy sołectwa: Jodłowa Górna, Jodłowa Dolna, Jodłowa Wisowa )
- Dębowa,
- Dęborzyn,
- Dzwonowa,
- Zagórze
w których zamieszkuje 5595 mieszkańców. Gmina swym zasięgiem obejmuje 59,86 km 2.
W centrum gminy leży sołectwo Jodłowa Dolna, w którym mają swoją siedzibę władze administracyjne oraz instytucje użyteczności publicznej (Urząd Gminy, Poradnia Rodzinna "GK-MED", Podkarpacki Bank Spółdzielczy, Gminne Centrum Kultury i Czytelnictwa z Biblioteką Publiczną). W kazdym sołectwie funkcjonuje szkoła podstawowa, a w Jodłowej Dolnej znajduje się - oprócz szkoły podstawowej - Liceum Ogólnokształcące.
Krajobraz gminy jest charakterystyczny dla Pogórza. Malownicze wzniesienia o wysokości 220 - 410 m n.p.m., zalesione stoki, głębokie doliny potoków,łąki i pola uprawne tworzą barwną mozaikę, a liczne uroczyska, ciekawe zabytki czynią ją atrakcyjną dla turystów.
Najwyższe wzniesienie na Pogórzu Ciężkowickim, wznoszące się na 562 m n.p.m. to Liwocz, na który prowadzą dwa szlaki turystyczne:
Na wierzchołku i stokach Liwocza znajduje się m.in.:
-
platforma widokowa - przy dobrej widoczności można z niej zobaczyć Tatry,
-
rezerwat przyrody Liwocz,
-
stacje drogi krzyżowej,
-
wielki krzyż na platformie (w nocy oświetlany),
-
pomnik Jana Pawła II,
-
figury Jezusa powieszone na wieży,
-
stary dąb (zniszczony przy budowie platformy widokowej),
-
Sanktuarium Chrystusowego Krzyża i Matki Bożej Królowej Pokoju,
-
całoroczna szopka,
-
źródło wody siarkowej,
-
Kamień Pustelnika.
Twórcą sanktuarium, drogi krzyżowej i wieży widokowej z krzyżem jest proboszcz parafii Błażkowa, Ks.kanonik Gerard Stanula.
Zobacz galerię zdjęć Liwocza...