14.08. Piknik Militarny w Dębicy

„Weekend z wojskiem” – pod takim hasłem od 13 do 15 sierpnia odbywać się będą się centralne obchody Święta Wojska Polskiego oraz 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Na te dni Ministerstwo Obrony Narodowej oraz Wojsko Polskie zaplanowało liczne atrakcyjne i przedsięwzięcia.  

Razem świętujmy święto naszych żołnierzy i wiktorię Polski w walce z rosyjskim najeźdźcą w 1920 roku. To święto jest świętem nas wszystkich. 

Razem na piknik!

14 sierpnia w zapraszamy do Dębicy, gdzie na Rynku odbędzie się piknik wojskowo-militarny na którym będzie można zobaczyć to co w Wojsku Polskim najlepsze – będzie nowoczesny sprzęt wojskowy, inscenizacja walk partyzanckich, grochówka wojskowa oraz koncert Norberta „Smoły” Smolińskiego – lidera zespołu Contra Mundum, to tylko niektóre atrakcje przygotowane dla uczestników obchodów Święta Wojska Polskiego. Będą atrakcje dla najmłodszych, młodzieży i dorosłych. Dla każdego znajdzie się miejsce i każdy znajdzie coś ciekawego. Można na własne oczy przekonać się jak dziś wygląda Wojsko Polskie. Może i Wy dołączycie do naszych szeregów? 

Zostań żołnierzem w swoje święto

Oprócz pokazu sprzętu wojskowego i żołnierskiej grochówki na pikniku działać będzie punkt rekrutacyjno-informacyjny, w którym będzie można uzyskać informacje o dobrowolnej zasadniczej służbie wojskowej: ile trwa, kto może do niej przystąpić i na czym polega. Na miejscu można będzie wypełnić wniosek o powołanie (dlatego warto zabrać dowód osobisty). Będziemy zachęcać do dołączenia do ochotniczych form służby wojskowej. Każdy będzie mógł sprawdzić jak wiele Wojsko Polskie może mu dać i kim może zostać w armii. Możliwości jest mnóstwo – służbę można podjąć w każdym zakątku Polski i w dowolnie przez siebie wybranej specjalności. Zostań więc pancerniakiem, pilotem, marynarzem, żołnierzem cyberwojsk - kim tylko chcesz. Wybór należy do Ciebie!

Ciekawe wystawy

Wystawy tematyczne będą elementami pikników wojskowych w całej Polsce. Wiele wymiarów wojska zaprezentuje m. in. Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej, Centralna Biblioteka Wojskowa. W Dębicy odbędzie się prezentacja wystawy poświęconej Władysławowi Strumskiemu. Na planszach znajdą się m.in. niepublikowane zdjęcia, ryciny i mapy oraz bogaty życiorys żołnierza, pisarza i społecznika, którego setna rocznica urodzin obchodzona jest w tym roku. To warto zobaczyć.

Historyczna inscenizacja i koncert patriotyczny

Szczególną atrakcją obchodzonego w Dębicy Święta Wojska Polskiego będzie inscenizacja walk partyzanckich z 1944 roku w wykonaniu grup rekonstrukcyjnych: 16. Pułku Piechoty Ziemi Tarnowskiej i GRH im. gen. Stanisława Maczka z Mielca. W inscenizacji wezmą udział także członkowie grupy Safo i dębiccy strzelcy. Aktorzy przedstawią wydarzenia z maja i czerwca 1944 r., związane ze śmiercią Romana Banka „Żbika”, żołnierza Armii Krajowej, który zginął od niemieckich kul na rynku w Dębicy w czerwcu 1944 roku oraz akcją dywersyjną – zamachem na niemieckich żandarmów. Rozpoczęcie inscenizacji o godzinie 19:00. Narracja inscenizacji będzie tłumaczona także w języku migowym.

Obchody Święta Wojska Polskiego zakończy koncert patriotyczny Norberta „Smoły” Smolińskiego, lidera zespołu Contra Mundum, który w rockowych aranżacjach zaprezentuje teksty m.in. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Tadeusza Gajcy, Józefa „Ziutka” Szczepańskiego czy Krystyny Krahelskiej. Usłyszymy najsłynniejsze pieśni powstańcze i partyzanckie m.in. „Chłopcy silni jak stal”, „Już dopala się ogień biwaku”, „Pieśń konfederatów barskich” czy „Kołysanka o zakopanej broni”. Rozpoczęcie koncertu o godzinie 20:00.