11 listopada - na pamiątkę wydarzeń z 1918 roku - obchodzimy w Polsce Narodowe Święto Niepodległości, jedno z najważniejszych świąt państwowych, ustanowione ustawą z dnia 23 kwietnia 1937 roku. Po 123 latach zaborów – niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń Polaków – nasz kraj odzyskał suwerenność.

Odzyskanie Niepodległości jest niezwykle ważnym wydarzeniem w historii Polaków. Świętowanie tej rocznicy przypomina nam o bohaterskich czynach naszych przodków, dzięki którym możemy żyć w niepodległej Polsce.

W naszej Gminie obchody Święta Niepodległości również mają podniosły charakter. Już 8 listopada na sali widowiskowej w Jodłowej odbył się konkurs recytatorski Polskiej Literatury Patriotycznej; dzień później licznie zgromadzona publiczność wysłuchała pięknego Koncertu Niepodległościowego w wykonaniu m.in. Tomasza Furmana mieszkańca naszej Gminy. W dniu wczorajszym – 10 listopada - miejsce miała Wieczornica „Wspólnie śpiewajmy pieśni patriotyczne” w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej Nr 1 w Jodłowej. Zwieńczeniem obchodów Święta Niepodległości jest sprawowana w dniu dzisiejszym w Sanktuarium Dzieciątka Jezus uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny, po której przy pomniku niepodległości w Jodłowej odbędzie się część oficjalna obchodów Narodowego Święta Niepodległości.

Nie zapomnijmy w tym dniu o wywieszeniu flagi narodowej, która jednoczy wszystkich Polaków.