W numerze 7/197 Wiadomości Uniwersyteckich UMCS został zamieszczony artykuł dr Leszka Mikruta  pt. Sympozjum w Jodłowskim Kościele następującej treści:

 

"Już po raz trzeci w Jodło­wej, niewielkiej miejsco­wości na Pogórzu Ciężkowickim, 18 maja 2013 r. odbyło się sympozjum naukowe. Motywem przewodnim obrad był: „Święty Sta­nisław ze Szczepanowa - Ojciec Oj­czyzny i patron Jodłowej - w histo­rii, kulturze i języku Słowian".Organizatorami spotkania tra­dycyjnie już byli: Parafia Jodłowa, Urząd Gminy Jodłowa oraz Gminne Centrum Kultury i Czytelnictwa w Jodłowej. Po raz drugi patronat naukowy nad sympozjum objął In­stytut Filologii Słowiańskiej UMCS, reprezentowany przez dr. Leszka Mikruta z Pracowni Glottodydaktyki Języków Słowiańskich, który odczy­tał adres przekazany organizatorom przez dyrektora IFS prof. Feliksa Czyżewskiego. Niekonwencjonal­nym miejscem obrad znów stał się zabytkowy modrzewiowy kościół pw. Św. Stanisława BM z końca lat 70. XVII w. Ta zabytkowa świątynia jest jedynym w kraju Sanktuarium Dzieciątka Jezus.

Obradom przewodniczył pro­boszcz Parafii Jodłowa ks. mgr lic. Zenon Tomasiak. Wprowadzenia te­matycznego dokonał dr Marek Florek z Instytutu Archeologii UMCS, oma­wiając przedchrześcijańskie miej­sca kultu na Pogórzu Rzeszowskim, zaś poprzez postać św. Stanisława Biskupa i Męczennika spojrzał na Jodłową oraz niewielką austriacką miejscowość Osiach - ks. dr Julian Kapłon. Dr Leszek Mikrut dokonał oglądu wybranych utworów piśmien­nictwa polskiego, koncentrując się na gloryfikacyjnych odzwierciedle­niach postaci tego patrona Polski, ale także i na jego negatywnych obra­zach utrwalonych na kartach pol­skich utworów literackich i histo-riograficznych. Z kolei ks. dr Piotr Drewniak omówił kult Św. Stani­sława BM w parafiach Diecezji Tar­nowskiej. Podsumowania dokonał proboszcz ze Szczepanowa ks. mgr Władysław Pasiut, prezentując kult świętego Stanisława w XXI w. w miejscu jego urodzenia.

Organizatorzy zadbali o bogatą oprawę artystyczną. Obrady uświet­nił koncert Chóru Sanktuaryjnego w Jodłowej pod dyrekcją mgr. Walde­mara Sztogrina oraz koncert „Pieśni o Ojczyźnie" w wykonaniu zespołu „Kumoterki i Kumotrzy" z Tarnowa. Uczniowie z Jodłowej przygotowali inscenizację fragmentów sztuki ks. Pawła Wieczorka Święty Stanisław Szczepanowski, dramat historyczny z XI wieku w reżyserii mgr Beaty Ogu i mgr Barbary Gil.

Najbliższe spotkanie odbędzie się w maju 2014 r. i poświęcone będzie 100. rocznicy odsłonięcia jodłow­skiego pomnika Konstytucji 3 Maja. Organizatorzy przewidują także zbiorowe wydanie drukiem ma­teriałów pokonferencyjnych z po­przednich lat.

                                                                           dr Leszk Mikrut"