W dniu 18 grudnia 2013r. na Wydziale Teologicznym w Tarnowie Uniwersystetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie odbyła się obrona pracy doktorskiej ks.mgr lic.Zenona Tomasiaka.
Poniżej prezentujemy fragment walorów rozprawy na podstawie fragmentów recenzji ks. dr hab. Wiesława Łużyńskiego z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika Wydział Teologiczny w Toruniu pt: "Etos polskich taterników jaskiniowych i funkcjonowanie grup taterniczych w świetle katolickiej nauki społecznej":
- Doktorant dobrze i swobodnie porusza się po zróżnicowanej problematyce, łączy różne dyscypliny, zagadnienia z zakresu katolickiej nauki społecznej oraz taternictwa jaskiniowego. Zasady powinnościowe z danymi badań empirycznych.
- Praca ma charakter empiryczny, to jej duży walor. Doktorant nie moralizuje, nie ogranicza się jedynie do pouczeń. Postulaty etyczne formułuje po empirycznym rozpoznaniu sytuacji i hierarchii wartości badanego środowiska grotołazów. Zatem dobrze realizuje metodologiczny postulat „widzieć, ocenić i działać”.
- Autor dobrze ukazuje również interdyscyplinarny charakter katolickiej nauki społecznej. Praca jest dzięki temu ciekawa, nowatorska i odkrywcza.
- Dobry i obszerny wykaz skrótów podzielony jest na część obejmującą dokumenty Kościoła oraz taternictwo jaskiniowe.
- Rozważania utrzymane są w temacie, autor dobrze trzyma się zakreślonego przez siebie pola badawczego.
- Cenny jest rozdział o wartościach: rozległy, analityczny, wieloaspektowy. Rozdział V stanowi esencję pracy. Zawiera postulaty stawiane przez katolicką naukę społeczną odnośnie osiągniętych wyników badań, jest najciekawszy i najbardziej wartościowy z punktu widzenia celu, jaki założył sobie Autor.
- Mogłoby się wydawać, że osobiste zaangażowanie w taternictwo jaskiniowe nie pozwali Autorowi na sformułowanie wniosków krytycznych w stosunku do własnego środowiska (np. osób pojedynczo wchodzących do jaskiń w celu poszukiwania przygód.) Doktorant formułuje jednak również wnioski krytyczne w oparciu o swoje badania empiryczne.
Osiągnięcia naukowe
Ks. Zenon Tomasiak, studia teologiczne zakończył zdobywając stopień magistra w zakresie pedagogiki i katechetyki na podstawie pracy pt. „Katecheza dzieci i młodzieży głębiej upośledzonej umysłowo”, napisanej pod kierunkiem ks. dra Antoniego Koterli.
Przez prawie dziesięć lat był zaangażowany w duszpasterstwo niepełnosprawnych. W tym okresie organizował z nimi spotkania, pisał artykuły do pisma „Droga Nadziei”.
W międzyczasie kontynuował studia licencjacko-doktoranckie. 4 listopada 2005 r. zakończył je obroną pracy z teologii moralnej pt. „Moralna ocena wypraw w taternictwie jaskiniowym”, napisanej pod kierunkiem naukowym ks. prof. dra hab. Alojzego Drożdża i otrzymał tytuł licencjata teologii.
Zwiedzanie jaskiń ks. Zenon rozpoczął pod koniec lat osiemdziesiątych, wchodząc początkowo do grot Beskidu Sądeckiego, potem uczestniczył w wyprawach do jaskiń Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, a szczególnie ulubionym rejonem jego wypraw były „Sokole Góry”. W początkowym okresie jego fascynacji jaskiniami wyprawy, w których uczestniczył były organizowane jeszcze w sposób amatorski.
Pragnienie zdobywania jaskiń tatrzańskich skierowało go w szeregi Sądeckiego Klubu Taternictwa Jaskiniowego, którego członkiem jest od 1992 roku, pełniąc różne funkcje. Działalność klubowa i zdobywanie jaskiń pozwoliły mu uzyskać Kartę taternika jaskiniowego.
Żywo interesował się relacjami istniejącymi w grupie i wykazywał dużą wrażliwość na potrzeby innych. Po zejściu lawiny w Wielkiej Świstówce dzielił się ze środowiskiem grotołazów swoimi przeżyciami, pisząc artykuł do czasopisma „Jaskinie”.
Wtedy nad problematyką turystyki górskiej i wypraw jaskiniowych zaczął pracować naukowo.
W ostatnich latach jego działalność naukowa i badawcza skupiła się na udziale w sympozjach speleologicznych. Na sympozjach w Kielcach i Wiśle przedstawił tematy: „Wybrane aspekty moralne wypraw jaskiniowych” i „Rys charakterologiczny osób odwiedzających Diablą Dziurę na podstawie wpisów do pamiątkowej księgi na dnie jaskini”.
Od 2007 roku sam organizował sesje naukowe o tematyce taterniczej, przyrodniczej, historycznej i patriotycznej. W parafii Bukowiec odbyły się sympozja związane z rozpoczęciem sezonu turystycznego na Pogórzu Rożnowskim, gdzie, w niedalekiej odległości od plebani, znajduje się „Diabla Dziura” - najgłębsza z jaskiń polskich Karpat Fliszowych. Tu opracował i przedstawił referaty na tematy: „Jan Paweł II i jego spotkania z górami” oraz „Wyzwanie i odpowiedzialność”.
Za działalność na polu turystyki i krajoznawstwa w 2009 roku został odznaczony Honorową Odznaką PTTK.
Również Sądecki Klub Taternictwa Jaskiniowego obdarza księdza zaufaniem, na kolejne kadencje kilka razy wybierano go na przewodniczącego Komisji Rewizyjnej.
Warto również nadmienić, że ksiądz – grotołaz podjął i prowadzi duszpasterstwo wśród ludzi gór, a szczególności w środowisku taterników jaskiniowych. Obecność kapłana-taternika na wyprawach górskich i jaskiniowych, wspólne rozmowy, odprawiane dla nich Msze św., sprawowane sakramenty dają szansę połączenia sacrum i mistyki gór z wymiarem egzystencjalnym człowieka.
Serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów w dalszych pracach badawczych i naukowych .