W numerach 9/178 z października 2011r. i nr 8/188 z października 2012r. "Wiadomości Uniwersyteckich" - miesięczniku Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej ukazał się artykuły dr Leszka Mikruta pt."Sympozjum naukowe w zabytkowym Kościele" i "II sympozjum naukowe w zabytkowym XVII - wiecznym kościele".
Poniżej teksty przywołanych na wstępie artykułów dr Leszka Mikruta.
"Sympozjum naukowe w zabytkowym kościele"
W Jodłowej , podkarpackiej wsi na Pogórzu Ciężkowickim, 6 maja br. odbyło się sympozjum poświęcone obrazowi "Święty Mikołaj" z 1528r., który ocalał w pożarze świątyni , później zaś w wyniku pomyłki złodziei (którzy ukradlki inny obraz zamiast "Mikołaja"), został odrestaurowany, a w trakcie konferencji uroczyście intronizowany. Organizatorami spotkania były Parafia Jodłowa oraz Urząd Gminy Jodłowa. Patronat naukowy objął reprezentowany przez dyrektora ks.prof. Bogdana Stanaszka - Instytut Historii Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, zaś miejscem obrad był zabytkowy drewniany XVII-wieczny kościół pw. Św.Stanisława BM. Prelegenci skupili się na zaprezentowaniu rysu historycznego Jodłowej Prelegenci skupili się na zaprezentowaniu rysu historycznego Jodłowej od początku XVI w., karierze artystycznej i działalności malarskiej w pobliskim Krośnie autora obrazu – Andreasa Pictora, przejawach kultu św. Mikołaja w Diecezji Tarnowskiej oraz na przebiegu prac renowacyjnych i technikach konserwatorskich, przywracających obraz do kultu religijnego. W obradach wziął udział dr Leszek Mikrut z Instytutu Filologii Słowiańskiej, który ma sprawować patronat naukowy nad sympozjum w Jodłowej w maju 2012 r. w okresie Dni Stanisławowskich. Dr L. Mikrut wygłosił referat „O pewnym sowizdrzalskim epizodzie. Początki Jodłowej
w historii literatury polskiej”. Była to zapowiedź tematyczna przyszłorocznego spotkania, które poświęcone
będzie miejscu tej bardzo starej, założonej w poł. XII w. przez kmieci Bolesława Wstydliwego, wsi i jej okolic w literaturze polskiej XVII w. Obrady uświetniły koncerty Orkiestry Fletowej „Vox Bukoviensis” z Bukowca, Chóru Kameralnego z Bazyliki Św. Małgorzaty w Nowym Sączu oraz Chóru Sanktuaryjnego z Jodłowej. Koło Teatralne z miejscowego liceum zaprezentowało zwiastun sztuki scenicznej na motywach staropolskiego utworu dziejącego się nad rzeczką Jodłówką, pt. „Peregrynacja dziadowska”. Proboszcz miejscowej parafi i ks. Zenon Tomasik wraz z wójtem Robertem Muchą planują wydanie materiałów pokonferencyjnych oraz kolejne tematy jodłowskich sympozjów.
Dr Leszek Mikrut
Instytut Filologii Słowiańskiej
UMCS"
i artykuł zamieszczony w numerze 8/188:
""Sympozjum naukowe w zabytkowym Kościele" i "II sympozjum naukowe w zabytkowym XVII - wiecznym kościele.
Po raz kolejny w Jodłowej - niewielkiej wsi na Podkarpaciu w powiecie dębickim , której istnienie w 1354r. usankcjonował prawem magdeburskim król Kazimierz Wielki, 12 maja 2012r. wyznaczyli sobie spotkanie naukowcy z południowo-wschodniej Polski. Motyw przewodni ich rozważań koncentrował się wokół zagadnienia: „Jodłowa i okolice na tle literatury oraz języka XVI-XVIII wieku”. Organizatorami spotkania były Parafia Jodłowa oraz Urząd Gminy Jodłowa. Patronat naukowy nad sympozjum objął reprezentowany przez dyrektora prof.dr.hab. Feliksa Czyżewskiego – Instytut Filologii Słowiańskiej UMCS, zaś niekonwencjonalnym miejscem obrad stał się zabytkowy modrzewiowy kościół pw. św. Stanisława BM z końca lat 70.XVIIw. Ta zabytkowa świątynia otoczona kręgiem starych lip, będących pomnikami przyrody, jest jedynym w kraju Sanktuarium Dzieciątka Jezus. W ten sposób uświetnione zostały Dni Stanisławowskie, organizowane cyklicznie w Jodłowej, niewielkiej wsi założonej w połowie XII w. przez kmieci Bolesława Wstydliwego. Obradom poświęconym 400.rocznicy powstania „Peregrynacji dziadowskiej” przewodniczył ks. dr hab. Ireneusz Stolarczyk z Wydziału Teologicznego Sekcja w Tarnowie Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II. Akcja tego niewielkiego stosunkowo utworu z kręgu literatury sowizdrzalskiej rozgrywa się właśnie w Jodłowej, ale jego narracja przenosi odbiorcę również do innych pobliskich miejscowości Pogórza Ciężkowickiego. Prelegenci koncentrowali się zatem na Jodłowej jako scenie i tle zarazem „Peregrynacji dziadowskiej” (ks. dr Julian Kapłon ) , na fenomenie dobroczynności jej mieszkańców na przestrzeni wieków (dr Danuta Pustelak, Uniwersytet Rzeszowski), na obiekcie cmentarza jako znaku kultury (prof. dr hab. Feliks Czyżewski, UMCS), aby następnie przejść do dywagacji na temat Januariusa Sowizraliusa , czyli tajemniczego plebejskiego autora rozpatrywanego utworu, występującego również pod innymi znanymi ówcześnie pseudonimami (ks.prof. dr hab. Bogdan Stanaszek, UP JPII). Podsumowanie tematyczne nastąpiło w referacie poświęconym literackiej inicjacji Jodłowej w sowizdrzalskim epizodzie czterech wieków (dr Leszek Mikrut, UMCS). Obrady uświetnił koncert „Muzyki dawnej” Wacława z Szamotuł w wykonaniu Chóru Sanktuaryjnego w Jodłowej oraz Koło Teatralne, działające przy miejscowym liceum ogólnokształcącym , które zaprezentowało fragmenty sztuki scenicznej, skomponowanej na motywach staropolskiego utworu dziejącego się nad lokalną rzeczką Jodłówką, pt. „Peregrynacja dziadowska”. Goście Dni Stanisławowskich wzięli również udział w otwarciu sali wystawowej, gdzie zaprezentowano wyroby miejscowych rękodzielników i sędziwej 90-letniej malarki Zofii Warzechy.
Prężnie działający proboszcz miejscowej parafii ks. Zenon Tomasiak wraz z bardzo zaangażowanym w działalność na rzecz gminy wójtem Robertem Muchą przewidują wydanie drukiem materiałów pokonferencyjnych, a w swych planach mają już tematy jodłowskich sympozjów na kilka kolejnych lat. A najbliższe z nich poświęcone będzie Świętemu Stanisławowi Biskupowi i Męczennikowi.
Dr Leszek Mikrut
Instytut Filologii Słowiańskiej UMCS”