W dniu 15 luty br. w Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie odbył się Podkarpacki Kongres Sportu Powszechnego z udziałem Joanny Muchy -  Minister Sportu i Turystyki RP. W spotkaniu wzięli udział samorządowcy z gminy Jodłowa oraz nauczyciele wychowania fizycznego.

 

  

  Podczas konferencji prasowej, która poprzedziła Kongres, odnosząc się do tematu sportu powszechnego, Minister Mucha powiedziała "... w ostatnim czasie samorządy z województwa podkarpackiego otrzymały z Ministerstwa Sportu 160 mln zł, dzięki którym  powstało 370 obiektów sportowych. Wśród nich jest aż 242 boiska, nie tylko z programu Orlik. Ponadto 11 lodowisk, 32 hale sportowe. Teraz trzeba się zastanowić jak wykorzystywać, jak animować te obiekty". Podkreśliła również wagę sportu powszechnego słowami "siła sportu, to siła sportu powszechnego".

Tematem spotkania były trwające w Ministerstwie Sportu i Turystyki RP prace nad kompleksowym programem zmian w polskim sporcie oraz proponowane rozwiązania dotyczące zarówno sportu wyczynowego jak i powszechnego. Minister Joanna Mucha zwróciła się z prośbą do  podkarpackich samorządowców oraz osób działających w obszarze sportu o przedstawienie aktualnych problemów z jakimi w tej kwestii zmaga się województwo podkarpackie. 

Poandto w Kongresie uczestniczyli : parlamentarzyści , prezydent Rzeszowa, wojewoda podkarpacki, wicemarszałek podkarpacki, szefowa sejmiku wojewódzkiego, samorządowcy , przedstawiciele wyższych uczelni i związków sportowych , nauczyciele wychowania fizycznego , animatorzy sportu, trenerzy i sportowcy. Z gminy Jodłowa w spotkaniu udział wzięli: Wójt Robert Mucha, Zastępca Wójta Dorota Krzyżak oraz nauczyciele wychowania fizycznego i animator sportu Robert Warzecha i Stanisław Górka.

Podczas Kongresu debatowano nad ożywieniem sportu masowego  w Polsce. Minister dodała , że ożywienie w dużej mierze zależy od samorządów. 

Na wstępie swej wypowiedzi zapowiedziała, że Kongres może być kontrowersyjny, gdyż spodziewa się wielu uwag krytycznych, ale chce wysłuchać wszystkich, nawet tych którzy nie mają do powiedzenia nic dobrego. Podkreśliła, iż ma świadomość, że sport powszechny jest w Polsce bardzo zaniedbany."Razem musimy pomyśleć o tym, jak lepiej wykorzystywać istniejącą infrastrukturę. W odbudowę sportu powszechnego muszą być zaangażowane wszystkie lokalne środowiska" - mówiła minister Joanna Mucha. Dodała również, że przy wydawaniu pieniędzy rządowych ministerstwo wyznaczy kierunki, w jakich powinny iść dotacje, a najważniejsze będą sale gimnastyczne przy szkołach oraz miejsca, gdzie sport powszechny może się rozwijać. Wymieniła orliki, trasy rowerowe, skateparki i ścianki wspinaczkowe.
Minister mówiła również o tym, że zmieni się także sposób finansowania związków sportowych. Teraz każdy związek starający się o ministerialną dotację będzie musiał szczegółowo uzasadnić cel, na jaki będzie wydawał pieniądze. Podkreśliła, że ministerstwo w swoich działaniach będzie zdecydowanie stawiać na sport szkolny i upowszechnianie sportu masowego. W trakcie swojego wystąpienia na Kongresie Minister Joanna Mucha poruszyła takie zagadnienia, jak: wykluczenie ze sportu powszechnego określonych grup społecznych, maskulinizację sportu, nieumiejętność zarządzania sportem w sposób nowoczesny, niedostateczne wykorzystanie istniejącej infrastruktury, pilną potrzebę operacjonalizacji działań (określenia celów), zbyt słabe związki pomiędzy podmiotami zajmującymi się sportem a interesariuszami.
Na zakończenie, Minister Mucha dziękując gospodarzom i zebranym za udział w Podkarpackim Kongresie Sportu Powszechnego zapewniła, że jest to początek działań. Zachęcała wszystkich do korzystania z forum internetowego na stronie Ministerstwa Sportu i Turystyki RP, na którym można zamieszczać swoje spostrzeżenia.

 

Zobacz galerię zdjęć...