Jaki będzie wyrok dla Liceum w Jodłowej?

Jodłowskie liceum uratowane w ubiegłym roku przed wygaśnięciem, dzięki staraniom samorządu gminnego, rodziców i nauczycieli, znowu zostało zagrożone.

 

  Zarząd Powiatu Dębickiego w projekcie uchwały Rady Powiatu w sprawie wprowadzenia zmian w wieloletniej prognozie finansowej Powiatu Dębickiego na lata 2013-2020 umieścił budynek LO wraz z boiskiem szkolnym wśród nieruchomości planowanych do sprzedaży. Działanie to spotkało się z wielkim oburzeniem samorządu Gminy Jodłowa. Po tym jak w biegłym roku, dzięki wielkiemu zaangażowaniu Wójta Gminy Jodłowa, Ks. Proboszcza, Dyrektora i nauczycieli Zespołu Szkół w Jodłowej, udało się utworzyć pierwszą klasę LO, szkoła została zaplanowana do sprzedaży.

W dniu 27 lutego 2013 r. Wójt Gminy, Ks. Proboszcz , radni Gminy Jodłowa oraz byli dyrektorzy LO w Jodłowej udali się na sesję Rady Powiatu, aby nie dopuścić do podjęcia wspomnianej uchwały i bronić jodłowskiego liceum. Dzięki temu na początku sesji Starosta Powiatu Dębickiego w imieniu Zarządu Powiatu wprowadził do kontrowersyjnego projektu uchwały autopoprawkę. Z listy nieruchomości planowanych do sprzedaży został usunięty budynek LO w Jodłowej wraz z boiskiem szkolnym, a w jego miejsce wprowadzono niezabudowaną działkę w Straszęcinie.

Pod koniec sesji chciał zabrać głos Wójt Gminy Jodłowa, ale przewodniczący Rady Powiatu Dębickiego i nie udzielił mu głosu i zamknął obrady. Pomimo tego Wójt Robert Mucha przedstawił swoje racje. Przede wszystkim przypomniał, że w ubiegły roku Gmina Jodłowa chciała udzielić Powiatowi pomocy finansowej z przeznaczeniem na wypłatę stypendiów dla uczniów LO w Jodłowej, ale władze Powiatu tej pomocy nie przyjęły.

Wójt Gminy Jodłowa obiecał wszystkim, którzy zapiszą się do LO w Jodłowej stypendia w wysokości od 100 do 200 zł w zależności od wyników w nauce. Z jego inicjatywy Rada Gminy Jodłowa podjęła stosowne uchwały w tej sprawie, co przyczyniło się to do powstania pierwszej klasy i uratowania LO przed wygaśnięciem. Chociaż Powiat pomocy na ten cel nie przyjął, Gmina stworzyła uczniom LO inną możliwość uzyskania gratyfikacji za ich osiągnięcia. Mogą oni brać udział w różnych konkursach i dzięki temu otrzymywać nagrody. Konkursy te organizuje Gmina Jodłowa, a nie Powiat Dębicki, który przecież jest organem prowadzącym Zespół Szkół w Jodłowej.

W bieżącym roku samorząd Gminy Jodłowa również proponuje pomoc finansową dla Powiatu Dębickiego z przeznaczeniem na stypendia i zakup pomocy naukowych w postaci tabletów dla każdego ucznia podejmującego naukę w LO i Zasadniczej Szkole Zawodowej w Jodłowej. 

Dyrektor Zespołu Szkół w Jodłowej czyniła starania o zgodę na przeprowadzenie w tym roku naboru nie tylko do LO, ale również do Zasadniczej Szkoły Zawodowej i Liceum dla Dorosłych, ale otrzymała ze Starostwa Powiatowego odpowiedź odmowną. Pomimo, że są osoby, które chciałyby uczyć się w Zasadniczej Szkole Zawodowej i Liceum dla Dorosłych w Jodłowej, Dyrektor szkoły nie ma zgody na przeprowadzenie naboru. Ponadto władze Powiatu podniosły planowany limit naboru do pierwszej klasy LO na rok szkolny 2013/2014 z 24 uczniów na 30. Obecnie, utworzona z tak wielkim trudem, pierwsza klasa liczy 25 uczniów.

Początek szkoły średniej na terenie Jodłowej sięga czasów okupacji. Zrodziła się ona z tajnego nauczania prowadzonego w Jodłowej i Lubczy w latach 1939-1945. W 1945 r. powstało gimnazjum w Lubczy, które z powodu braku lokalu od 1 września 1945 r. zostało przeniesione go Jodłowej. Dzięki staraniom Czesława Wojewody od dnia 1 lutego 1947 r. zaczęło funkcjonować Państwowe Gimnazjum i Liceum typu humanistycznego im. B.Głowackiego. Po przeniesieniu szkoły do Jodłowej jej szyld przybito w budynku zbudowanym dla Spółdzielni tzw. Składnicy, wypalonym przez Niemców, przejętym po wyzwoleniu przez GS "Samopomoc Chłopska". Mury tego budynku poszerzono barakiem powehrmachtowskim. Oświetlenie stanowiła lampa naftowa. Jednocześnie podjęto starania o budowę budynku szkoły.

W 1957 r. został powołany Komitet Budowy Liceum, którego przewodniczącym był prof. Jan Gil. Rozpoczęto kompletowanie dokumentacji budowy szkoły. Przygotowanie planów, zatwierdzenie i doprowadzenie do realizacji budowy obiektu dla LO trwało do 1968 r. W tym też roku przystąpiono do budowy i wmurowano kamień węgielny. Dzięki zaangażowaniu i społecznej pracy mieszkańców Gminy budynek wykończono i oddano do użytku w 1969 r. Należy podkreślić, że w pozyskaniu odpowiedniej parceli pod budowę obiektu niemały udział miał zmarły proboszcz ks. Jan Mleczko, który doprowadził do rozwiązania tego problemu.

Nie można dopuścić do tego, aby szkoła o tak bogatej historii, która powstała dzięki staraniom i ofiarności wielu osób oraz przetrwała tak ciężkie czasy, przestała istnieć. Niewiele jest takich małych Gmin jak Jodłowa, które mogą poszczycić się posiadaniem szkoły średniej. 

Podczas sesji Rady Gminy Jodłowa w dniu 28 lutego 2013 r. Wójt Robert Mucha podziękował Panu Przewodniczącemu , Zastępcy Przewodniczącego , wszystkim radnym i sołtysom , którzy udali na sesję Rady Powiatu Dębickiego, aby bronić LO. Władze Gminy Jodłowa reagują na każdy głos dotyczący planów likwidacji tej szkoły i podejmują działania, aby temu zapobiec. Jednak bez zaangażowania i pomocy rodziców oraz uczniów samorząd jodłowski nie jest w stanie uratować LO w Jodłowej. 

Wójt Robert Mucha i radni Gminy Jodłowa apelują do rodziców, aby wysłali swoje dzieci do jodłowskiego liceum. Zachęcają również uczniów, żeby nie szli do innych szkól, gdyż na swoim terenie mają dobrą szkołę średnią, która zgodnie ze swoją ofertą gwarantuje m.in. wysoki poziom nauczania i bezpieczeństwa uczniów, możliwość uzyskania pomocy finansowej w trudnej sytuacji materialnej, zajęcia pozalekcyjne, imprezy szkolne i pozaszkolne itp.

Artykuły zamieszczone w lokalnej prasie na temat obrony liceum: "Heroiczna walka o szkołę w Jodłowej"  ;  "Przyjechali bronić liceum w Jodłowej" 

oraz relacje iTV Południe: Jaki będzie wyrok dla Liceum w Jodłowej i RDN Małopolska : Burza wokół planów powiatu dębickiego