DSC 1480Dnia 22 października 2019 r. Gminne Centrum Kultury i Czytelnictwa w Jodłowej wraz ze Szkołą Podstawową w Dębowej gościło Ewę Stadtmüller  – poetkę i pisarkę mieszkającą w Krakowie, autorkę wielu książek dla dzieci i młodzieży.

 

 

 

 

 

 

Pisarka ukończyła filologię polską ze specjalizacją dziennikarską w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Krakowie.  Przez 10 lat pracowała jako nauczyciel języka polskiego, a od 1987 również jako asystent w Katedrze Pedagogiki Wczesnoszkolnej Akademii Pedagogicznej. W 1992 zadebiutowała bajką “O tym jak robaczek świętojański otrzymał świetlistą szatkę”. Dziś jest już autorką ponad 100 książek dla dzieci.    Pisze opowiadania, bajki, wiersze, zagadki, scenariusze teatralne oraz opracowuje dla najmłodszych znane baśnie i legendy.  Jest również autorką książek religijnych dla dzieci: "Przypalona szarlotka""Zwierzyniec Pana Boga" czy wierszowanej opowieści o Janie Pawle II "Z Wadowic do nieba"oraz wydany przed paru dniami „Znak pokoju”. W 2003 została wyróżniona Honorową Wstęgą Przyjaciel Przedszkolaka, a w 2008 za książkę "A – jak anioł" otrzymała wyróżnienie Stowarzyszenia Wydawców Katolickich Feniks. Od 2010 jest również członkiem Polskiej Sekcji IBBY – Stowarzyszenia Przyjaciół Książki dla Młodych .                                                              

Spotkanie odbyło się na terenie Szkoły Podstawowej w Dębowej w którym brali udział uczniowie i nauczyciele tejże szkoły. Tematem spotkania było życie i pontyfikat papieża Polaka Jana Pawła II p.h. „Śladami Jana Pawła II”. Autorka w oparciu o książkę „ Z Wadowic do nieba” opowiedziała dzieciom  o najważniejszych etapach i wydarzeniach w życiu Karola Wojtyły. Wspomniała o jego pasjach i zainteresowaniach. Uczniowie dowiedzieli się jak z małego Lolka, papież wyrósł na Świętego Jana Pawła II. Sposób prowadzenia spotkania przez autorkę, bardzo podobał się miłośnikom książek, gdyż mogli w nim aktywnie uczestniczyć i kreować jego spontaniczny charakter. Na swoje spotkanie  autorka przybyła z czarodziejskim kuferkiem, w którym znajdowały się charakterystyczne kukiełki postaci związanych z Janem Pawłem II . 

Na zakończenie miłośnicy jej twórczości mogli kupić książki uzyskując pamiątkową dedykację z autografem pisarki.

DSC 1480

DSC 1484

DSC 1487

DSC 1488

DSC 1489

DSC 1490

DSC 1495

DSC 1498