11 listopad 2019Podczas dorocznych obchodów Święta Niepodległości w Jodłowej, mieszkańcy uczcili pamięć tych, którym zawdzięczamy własne państwo, którym udało się podnieść kraj z ogromnych zniszczeń I wojny światowej, stworzyć warunki rozwoju ekonomicznego, modernizacji gospodarczej i cywilizacyjnej.

 

 

 

 

 

Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych.  Po 123 latach zaborów – niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń Polek i Polaków – nasz kraj odzyskał suwerenność.

Obchody 101 rocznicy odzyskania Niepodległości rozpoczęły się 8 listopada 2019.

W SP nr 1 im. ks. Franciszka Blachnickiego w Jodłowej odbyła się  uroczysta akademia z okazji Święta Niepodległości. Po odśpiewaniu hymnu narodowego i obejrzeniu części artystycznej pod hasłem „Bóg, Honor, Ojczyzna” delegacje władz gminnych oraz społeczności szkolnej złożyły kwiaty pod tablicą upamiętniającą 100 – lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Następnie wszyscy z towarzyszeniem szkolnego chóru odśpiewali piosenkę „Przybyli ułani”. Uroczystość zakończyła się występem „Małych Jodłowian”.

Uroczystości z udziałem pocztów sztandarowych szkół i Ochotniczych Straży Pożarnych, władz samorządowych, radnych i sołtysów, zuchów i harcerzy, orkiestry dętej i licznie zgromadzonych mieszkańców miały miejsce 11 listopada 2019.

Rozpoczęły się one uroczystą Mszą Świętą w intencji Ojczyzny odprawionej w Sanktuarium Dzieciątka Jezus w Jodłowej. Po Mszy Świętej nastąpił przemarsz pod Pomnik setnej rocznicy Odzyskania Niepodległości, gdzie odbył się apel pamięci z odczytywaniem jodłowskich bohaterów, którzy zginęli w obronie ojczyzny. Symbolem, który skupiał uwagę i przywoływał ku pamięci naszych bohaterów był pokaźny znicz umieszczony obok Pomnika. Wiele osób przyszło na tą wyjątkową uroczystość z biało-czerwonymi flagami.

Zobacz zdjęcia ...

Relacja na iTV Południe http://itvpoludnie.pl/wiadomosci/Swieto-Niepodleglosci-w-Jodlowej,6124/