NCDnia 15.09.2020 Biblioteka przy Gminnym Centrum Kultury i Czytelnictwa w Jodłowej przystąpiła poraz piąty do akcji Narodowego Czytania.  Akcję zorganizowano wspólnie ze Szkołą Podstawową w Dębowej.

 

 

 

 

 

 

 

Narodowe Czytanie organizowane jest przez Prezydenta RP od 2012 r. Zostało zainicjowane wspólną lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W 2020 r dziewiątą lekturą odsłony Narodowego Czytania była ”Balladyna" Juliusza Słowackiego.

 

"Balladyna"  to jedno z najwybitniejszych dzieł polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach Balladynie i Alinie - stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

W Narodowym Czytaniu, oprócz uczniów i grona pedagogicznego ze SP w Dębowej, udział wzięli zaproszeni goście: Wójt Gminy Jodłowa Pan Jan Janiga, radny powiatu dębickiego Pan Wojciech Szot,  Dyrektor CUW Pani Anna Nowak,  gminny doradca rolniczy Pani Iwona Szpak, przedstawicielka Klubu Seniora Pani Maria Kwaśny, pracownicy GCKiCz oraz klubowiczki Dyskusyjnego Klubu Książki (uczennice LO w Jodłowej). Gościliśmy również wieloletniego dyrektora SP w Dębowej Panią Wandę Grygiel, sołtysa Dębowej Pana Romana Styrnę oraz radnego gminnego Pana Kazimierza Domańskiego. Wspólne czytanie po raz kolejny dostarczyło dużo radości w obcowaniu z wyjątkową polską literaturą.  Ufamy, że każdy odkrył swoją "Balladynę", oddając się refleksji nad uniwersalnym przesłaniem tego utworu, który obnaża ludzkie słabości i wady, a zarazem opowiada się po stronie zgody, porozumienia i ukazuje zwycięstwo dobra nad złem.

Zobacz zdjęcia ...