pomnik konstytucji 3 maja malyZgoda Sejmu to sprawiła
Że nam wolność przywróciła
Wiwat! Krzyczcie wszystkie stany
Niechaj żyje Król kochany!
– głoszą słowa Poloneza Trzeciego Maja, pieśni powstałej już w 1791 roku.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

Podkreślają one rolę króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w tworzeniu ustawy. To właśnie on przygotował projekt nowej konstytucji. Towarzyszyli mu w tym dziele Stanisław Małachowski, Stanisław Staszic, Hugo Kołłątaj i Ignacy Potocki.
Konstytucja zgodnie z duchem oświecenia wprowadziła trójpodział władzy, dzieląc ją na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Zniosła liberum veto i wolną elekcję, uznawane powszechnie za główne przyczyny słabości i upadku państwa. Religia katolicka pozostała religią panującą, ale ustawa wprowadziła zasadę wolności wyznania. Rzeczpospolita stała się monarchią parlamentarną.
Narodowe Święto Konstytucji 3 Maja w bieżącym roku wiązało się z faktem, 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w 1791 roku. W Gminie Jodłowa obchody trzeciomajowe rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod Pomnikiem Konstytucji 3 Maja przez Wójta Gminy Jodłowa Jana Janigę wraz z Zastępcą Wójta Dorotą Krzyżak oraz Przewodniczącym Rady Gminy Romanem Warzechą w asyście pocztów sztandarowych OSP. Na czele z Janem Kapłonem Komendantem Gminnym OSP w Jodłowej w składzie:

OSP w Jodłowej:
- dh Marek Kumiega
- dh Wojciech Zioło
- dh Piotr Kos 

OSP w Dębowej:
- dh Jerzy Bałucki
- dh Tadeusz Rak
- dh Janusz Chajec

OSP w Dzwonowej:
- dh Grzegorz Przewoźnik
- dh Mieczysław Podrazik
- dh Mariusz Grabowski

W uroczystości wzięli także udział inni druhowie z terenu Gminy Jodłowa z okazji ich święta patronalnego - św. Floriana. Uroczystość uświetniła Strażacka Orkiestra Dęta z Jodłowej. Została odprawiona Msza Św. przez ks. Mateusza Norka, ks. dr Zenona Tomasiaka, ks. dr Juliana Kapłona, ks. Jana Maciuszka w Sanktuarium Dzieciątka Jezus w intencji Ojczyzny oraz w intencji Druhów z Ochotniczej Straży Pożarnej. Serdecznie dziękujemy Kapłanom z parafii pw. św. Stanisława BM w Jodłowej, druhom OSP z Gminy Jodłowa, orkiestrze dętej oraz mieszkańcom za udział w tegorocznych obchodach Święta Konstytucji 3 Maja.

W tym dniu z dumą prezentowaliśmy polskie barwy narodowe oraz podkreślaliśmy swój patriotyzm. Pojęcie ojczyzna według definicji słownikowej to kraj, który człowiek uważa za swój własny, dlatego, że się w nim urodził i mieszka lub mieszkał lub dlatego że czuje się z nim emocjonalnie związany z powodu pochodzenia, związków rodzinnych i przywiązania do pewnych wartości. Pamiętajmy o tym że ,,Ojczyzna, to nie kraj, w którym mieszkasz, ale kraj którego potrzebujesz i który potrzebuje Ciebie’’ - Święto Konstytucji 3 Maja było doskonałą okazją, żeby docenić miejsce, które uważamy za swoje jedyne i najważniejsze na świecie.

DSC 0022

DSC 0024

DSC 0029

DSC 0036

DSC 0064

DSC 0102

DSC 0104

DSC 0115