Gimnazjum przy Szkole Podstawowej Nr 1 w Jodłowej zakwalifikowało się do projektu "Zdrowa Ja". Dyrekcja szkoły nawiązując współpracę z Instytutem Matki i Dziecka w Warszawie, rozpoczęła w naszej szkole relizację tego projektu.
Projekt ten jest o zasięgu ogólnopolskim, Z województwa podkarpackiego zostały wybrane tylko trzy szkoły w tym Szkoła Podstawowa Nr 1 w Jodłowej. Odpowiedzialni w szkole za projekt są:
Koordynator - dytektor, mgr Aneta Janaś
Pedagog szkolny - pani mgr Marzena Potyrała
Pielęgniarka szkolna - pani Grażyna Duda
Założenia projektowe
W programie została zabezpieczona procedura 3 stopniowej zgody na badania (dyrektorów szkół, rodziców oraz dzieci). Do dyrekcji szkoły zostaną wystosowane oficjalne pisma zapraszające do udziału w projekcie. Natomiast do pozostałych dwóch grup docelowych dotrzemy w trybie on-line.
W komunikacji z rodzicami wykorzystamy strony www szkół, do których uczęszczają ich dzieci.
W komunikacji z potencjalnymi uczestnikami projektu oraz dziewczętami, które juz zdecydowały się wziąść w nim udział postawimy na media społecznościowe. Te dwa kanały komunikacji będą stanowiły narzędzia wspierające rekrutację uczestniczek oraz uzyskiwanie zgody rodziców na udział dziewcząt w badaniu.
Grupa docelowa komunikatu:
1. Rodzice
2. Uczennice II klas gimnazjum
Harmonogram prezentacji komunikatów :
Komunikaty będą prezentowane na stronach internetowych szkół (po uzyskaniu zgody dyrekcji każdej szkoły) oraz w kanałach social media projektu, według następującego harmonogramu:
- Zaproszenie do udziału w projekcie (październik / listopad 2017r.)
- Motywacja do czynnego udziału w pierwszej fazie, dotyczącej aktywności fizycznej ( jesień 2017r.)
- Motywacja do czynnego udziału w drugiej fazie, dotyczącej kompetencji społecznych (zima 2017 / 2018r.)
- Motywacja do czynnego udziału w trzeciej fazie, dotyczącej zdrowego odżywania ( wiosna 2018r.)
- Motywacja do czynnego udziału w czwartej fazie, dotyczącej zachowań ryzykownych (lato 2018r.)
- Podziękowania za udział w projekcie (jesień 2018r.)
CZĘŚĆ I – KOMUNIKATY DLA RODZICÓW
Komunikaty skierowane do rodziców:
1. Zaproszenie do udziału w projekcie:
Szanowni Rodzice
Ministerstwo Zdrowia oraz Instytutu Matki i Dziecka, w ramach Narodowego Programu Zdrowia realizuje projekt o nazwie ,, Ocena skuteczności interwencyjno – profilaktycznego programu poprawy zachowań zdrowotnych 15- letnich dziewcząt, z wykorzystaniem techniki telemonitoringu w skrócie ZDROWA JA. Projekt jest skierowany do 15 – letnich dziewcząt uczęszczających do II klas szkół gimnazjalnych. Jego głównym celem jest ocena skuteczności programów profilaktycznych skierowanych do młodych osób i nacelowanych na poprawę ich zachowań zdrowotnych. W założeniu projekt ma się przyczynić do: wzrostu zainteresowania dziewcząt zdrowiem oraz otoczenia; bieżącej poprawy aktywności fizycznej; ograniczenia zachowań sedentarnych (związanych z siedzącym trybem życia), tj. spędzania czasu przed komputerem lub telewizorem; poprawy zachowań żywieniowych; rezygnacji z zachowań ryzykownych tj. palenia papierosów, picia alkoholu, czy zażywania narkotyków oraz podniesienia ogólnej wiedzy dziewcząt w zakresie zdrowia . Projekt ma charakter innowacyjny: opaski monitorujące, które otrzymują uczestniczki projektu, to nie tylko narzędzia promujące zdrowie, ale również mody, technologicznie zaawansowany gadżet, który sprawi, że udział w projekcie będzie dla dziewcząt dobrą zabawą.
W imieniu Ministerstwa Zdrowia oraz Instytutu Matki i Dziecka mamy przyjemność zaprosić Państwa córki do udziału w projekcie. Wierzymy, że wzbogaci on ich wiedzę w zakresie zdrowia oraz znacząco przyczyni się do zmiany stylu życia oraz poprawy zachowań zdrowotnych młodzieży. W projekt aktywnie zaangażowani są nauczyciele i pielęgniarki szkolne, aby wspomóc dziewczęta w procesie uczenia się pozytywnych zachowań. Zmiany te będą inwestycją w ich zdrowie dziś i w przyszłości.
Zespół projektu ZDROWA JA
2. Komunikaty dotyczące poszczególnych faz projektu, szczegóły do uzupełnienia po uzgodnieniu detali merytorycznych, skierowanie wyłącznie do grupy interwencyjnej (I i II):
Faza I – aktywność fizyczna
Szanowni Państwo
Dziękujemy, że zgodzili się Państwo na udział Państwa córek w projekcie ZDROWA JA. Mamy nadzieję, że dzięki udziałowi w projekcie dziewczęta pozyskają wiedzę oraz nabiorą umiejętności zdrowego stylu życia, które zaprocentują w przyszłości ich dobrym zdrowiem i samopoczuciem. W najbliższych miesiącach działania w projekcie skoncentrują się na aktywności fizycznej. Opaski, które noszą dziewczęta (ta część komunikatu w szkołach z II i III grupy oraz na platformie internetowej projektu i aplikacji) będą motywowały uczestniczki do większego zaangażowania w ćwiczenia, częstszej aktywności fizycznej oraz uprawiania sportu. Dziewczęta (ta część komunikatu tylko w szkołach z grupy III) będą otrzymywały tzw. „wyzywania”, które będą polegały na zaangażowaniu najbliższych do wspólnej aktywności fizycznej. Będziemy bardzo wdzięczni, jeżeli udzielą Państwo swoim dzieciom wsparcia w dążeniach do zmiany stylu życia na zdrowszy i wezmą udział w przygotowywanych przez nie aktywnościach. W imieniu organizatorów z góry dziękujemy za pomoc w realizacji projektu.
Faza II – kompetencje społeczne
Szanowni Państwo
W najbliższych miesiącach działania w projekcie ZDROWA JA, w którym udział biorą Państwa córki skoncentrują się na podnoszeniu swoich kompetencji społecznych. Mamy nadzieję, że dziewczęta w tym okresie będą pracować nad tworzeniem prawidłowych relacji ze swoim otoczeniem, np. właściwą komunikacją, umiejętnością planowania, wzmacnianiem poczucia własnej wartości, radzeniem sobie w sytuacjach stresowych, właściwym wyrażaniem emocji. Państwa zaangażowanie i wsparcie córek jest bardzo ważne, dlatego zachęcamy do czynnego udziału w przygotowywanym przez nie „wyzwaniach dla rodziny”. Pragniemy przypomnieć, że najaktywniejsze z dziewcząt mogą liczyć na ciekawe nagrody.
FAZA III – zdrowe odżywianie
Szanowni Państwo
Czas szybko płynie i za chwilę mija połowa realizowanego w szkole Waszych córek projektu ZDROWA JA . W kolejności jego fazie skoncentrujemy się na kwestiach związanych ze zdrowym odżywianiem. Zbilansowana dieta oraz regularne spożywanie posiłków to podstawa dobrego samopoczucia oraz inwestycja w zdrowie w przyszłości. Z tego powodu zachęcamy Państwa do wsparcia dziewcząt
w aktywnym uczestnictwie w programie. Zdrowa dieta najlepiej smakuje w dobrym towarzystwie, dlatego zachęcamy, aby serwować ją całej Państwa rodzinie, a posiłki spożywać wspólnie. Będzie to nie tylko nieoceniona pomoc córkom w realizacji projektu, ale również inwestycja w zdrowie najbliższych.
Faza IV – zachowania ryzykowne
Szanowni Państwo
Projekt ZDROWA JA zbliża się do finału, przed Państwem córkami ostatnia prosta, jest to bieg długodystansowy, którego efekty mamy nadzieję zostaną z dziewczętami na całe życie, dlatego i w tej fazie będziemy prosili Państwa o wsparcie swoich dzieci. W najbliższych miesiącach działania w projekcie skoncentrują się na kwestiach dotyczących przeciwdziałaniu zachowaniom ryzykownych tj. piciu alkoholu, palenia papierosów czy zażywaniu narkotyków. Będziemy wdzięczni za motywację dziewcząt do realizacji „wyzwań”, które stawia przed nimi projekt oraz zrozumienie. Przed nami faza dotycząca trudnych zagadnień, dlatego w tym okresie bardzo ważna jest empatia i wsparcie rodziców.
3 . Komunikat – podziękowanie za udział w projekcie
Szanowni Państwo
Z przyjemnością a satysfakcją pragniemy ogłosić, że projekt ZDROWA JA dobiegł końca. W tym miejscu chcielibyśmy Państwu serdecznie podziękować za zaangażowanie i wsparcie, bez którego sukces, który bez wątpienia wspólnie odnieśliśmy, nie miałby miejsca. Mamy nadzieję, że wszystkie działania „wyzwania” i elektronicznie przypomnienia przyczynią się do trwałej zmiany stylu życia Państwa dzieci oraz, że wiedza dotycząca zdrowia i zachowań prozdrowotnych będzie solidną bazą do zdrowej przyszłości Państwa i Państwa najbliższych.
Gdyby mieli Państwo dodatkowe pytania luz wątpliwości dotyczące zasad zdrowego stylu życia
i zapobiegania czynnikom szkodliwym dla zdrowia, zachęcamy Państwa do kontaktu mailowego
z zespołem, który miał przyjemność, wspólnie z Państwem pracować przez ostatnich kilkanaście miesięcy.
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.