W Racławicach odbył się konkurs na Chłopa Roku 2013. W konkursie wziął udział Tomasz Furman z Jodłowej, który zajął II miejsce.

 

 

 

Do rywalizacji o tytuł Chłopa Roku 2013 stanęło czterech rolników. Poza Tomaszem Furmanem byli to Artur Góra (woj. świętokrzyskie), Paweł Łapeta (woj. śląskie) i Dawid Pietrasik (woj. śląskie). Z powodów losowych w konkursie nie uczestniczył reprezentant Małopolski, nie dojechał też zawodnik z woj. pomorskiego.

Oprócz wiedzy teoretycznej, zawodnicy musieli wykazać się zręcznością w cięciu drewna, wożeniu słomy taczkami i ubijaniu masła. Mieli też z zawiązanymi oczami ocenić, ile waży worek ziemniaków, kapusta, i jak długa jest marchewka oraz zaprezentować strój regionalny i taniec z przyśpiewką. Reprezentantowi województwa podkarpackiego w zmaganiach konkursowych pomagała kapela „Jodłowianie”. Najbardziej męczącą konkurencją dla uczestników było wspomniane ubijanie masła, jednak wszyscy ostatecznie poradzili sobie z nią bardzo dobrze. Co najważniejsze nie czas się tutaj liczył, a jakość gotowego produktu.

Chłopem Roku 2013 został Paweł Łapeta.

 

Zobacz zdjęcia ...