Jak co roku w okresie jesiennym na terenie naszej gminy nasila się zjawisko wałęsających się psów. Przed dokonaniem zgłoszenia bezdomnego zwierzęcia należy uświadomić sobie, że czynnikiem decydującym o bezdomności nie może być tylko fakt pojawienia się zwierzęcia w danej okolicy, bowiem takie przypadki są szczególnie liczne w okresie godowym zwierząt.
W większości przypadków psy te mają swoich właścicieli. Każdy posiadacz psa musi wiedzieć, że obowiązek odpowiedniego pilnowania czworonoga nakłada na niego ustawa o ochronie zwierząt z dnia 21 sierpnia 1997 r. (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1580 ze zm.) oraz ustawa z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks Wykroczeń (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2119ze zm.). Pies nie może biegać w miejscach ogólnodostępnych (publicznych) bez odpowiedniego nadzoru.
Przypominamy więc właścicielom zwierząt o ich podstawowych obowiązkach, a w szczególności: o stałym skutecznym dozorze nad psami i innymi zwierzętami.
Przypominamy również o sposobach postępowania w przypadkach wałęsających się psów:
- w przypadku, gdy właściciel wałęsającego się psa jest znany, należy fakt ten zgłosić na Policję , która ma prawo nałożyć mandat na nieodpowiedzialnego właściciela zwierzęcia,
- w razie potwierdzonej bezdomności zwierzęcia oraz w przypadkach zagrożenia zdrowia mieszkańców przez bezdomne zwierzę Gmina podejmie interwencję wyłapania zwierzęcia.Przypadki bezdomnych psów należy zgłaszać telefonicznie lub osobiście w godzinach pracy Urzędu Gminy a poza godzinami pracy Urzędu Gminy do gabinetu weterynaryjnego.
Osoba, która przekazuje zgłoszenie, musi podać swoje dane osobowe, które umożliwią jej identyfikację oraz podstawowe dane dotyczące zwierzęcia, w tym miejsce przebywania zwierzęcia.
Przed dokonaniem zgłoszenia należy upewnić się, że zwierzę jest bezdomne (ocenić wizualnie w jakiej kondycji jest dane zwierzę i jak się zachowuje, popytać okolicznych mieszkańców, sołtysa). Należy pamiętać, że wielu właścicieli wypuszcza swoje zwierzęta samopas – jeżeli zwierzę nie jest ranne, chore lub wyraźnie zabiedzone – raczej nie potrzebuje naszej pomocy.
Zgłoszenia anonimowe nie są przyjmowane.
Pamiętajmy również, że istnieją koty wolno żyjące (dzikie), które nie są zwierzętami bezdomnymi, gdyż miejsca w których żyją stały się dla nich naturalnym środowiskiem bytowania. Nie powinno się ich wyłapywać ani gdziekolwiek wywozić, lecz stwarzać dobre warunki w miejscach ich obecnego przebywania (dokarmiać, udostępniać schronienie). Jeżeli po odłowieniu zwierzęcia zostanie ustalony jego właściciel, ponosi on wszelkie koszty związane z opieką nad zwierzęciem .
Przypominamy,że samodzielne złapanie, trzymanie zwierzęcia na terenie posesji przez mieszkańca skutkuje przejęciem przez niego całkowitej odpowiedzialności za zwierzę, w tym odpowiedzialności finansowej.
Zwierzęta przebywające na terenie posesji, pomimo zgłoszenia, nie są zwierzętami bezdomnymi i nie będą z posesji odbierane.