Wielicka Kopalnia Soli liczy sobie już 700 lat i słynie z unikalnej architektury. Można w niej zobaczyć liczne komory, jeziorka solankowe, kaplice z pięknymi rzeźbami. Na II poziomie koplani (ok.101 m pod ziemią) znajduje się Kaplica Świętej Kingi - najpiękniejsza i najsłynniejsza kopalniana kaplica.

W  1999 postawiono w niej pomnik Ojca Świętego Jana Pawła II ,który jest autorstwa  górnika-rzeźbiarza Stanisława Anioła. Zwiedzanie Kopalni zaczyna się  w Szybie Daniłowicza . Początkowo szyb ten pełnił funkcję wydobywania na powierzchnię soli, od XIX w. używali go urzędnicy i turyści. Szyb dochodzi do VI poziomu Kopalni, czyli ok. 243 m pod ziemią.Na głębokości 63,8 m pod ziemią (I poziom kopalni) znajduje się barokowa Kaplica Świętego Antoniego z XVII w. Jest to najstarsza w całości zachowana kaplica wielickiej kopalni.

Na I poziomie w tzw. Podłużni Kunegunda (64,5 m pod ziemią) można zobaczyć makietę wioski neolitycznej (5500-3500 lat p.n.e.) skonstruowanej na podstawie badań archeologicznych. Prezentuje ona warunki życia ówczesnych ludzi. 65 m pod ziemią -I poziom mieści się Komora Pieskowa Skała, z 2 połowy XVII w. Górnicy wydobywali z niej sól. Do naszych czasów zachowały się fragmenty schodów wykłutych w bryłach soli w XVII w.
Na II poziomie wyższym można podziwiać Poprzecznię Kunegunda. Posiada ona oryginalne drewniane rynny, które służyły do odtransportowywania wycieku podziemnych wód.91 m pod ziemią na tym samym poziomie znajduje się Kaplica Świętego Krzyża wzniesiona  jako wotum dziękczynne za uratowanie od wycieku podziemnych wód w 2 połowie XIX w. W centrum Ołtarza mieści się drewniana rzeźba Chrystusa Ukrzyżowanego z XIX w.
Słynna Komora Warszawa  leży na głębokości 122,5 m pod ziemią (międzypoziom Kazanów) , która służy jako miejsce do bankietów, można tam również przeprowadzać konferencje.


Na III poziomie zwiedzania (135 m pod ziemią) znajduje się Muzeum Żup Krakowskich, które jest jednym z największych muzeów górniczych w Europie.

Zwiedzanie kopalni kończy się w Podszybiu Szybu Daniłowicza (III poziom, 135,6 m pod ziemią) skąd turyści udają się na powierzchnię czteropiętrową windą (każdy poziom po 9 osób), która wznosi się z szybkością 4m/s. Na podszybiu zmożna zobaczyć  ołtarz Świętej Kingi oraz rzeźby Świętej Klary i Świętego Franciszka.
W święto Trzech Króli – 6 stycznia 2010 roku został udostępniony dla turystów nowy podziemny szlak pielgrzymkowy. Kardynał Stanisław Dziwisz dokonał poświęcenia nowego szlaku, na głębokości 64 metrów w kaplicy św. Antoniego. To właśnie ta kaplica została wyznaczona jako początek owego sakralnego szlaku. który został nazwany „Szczęść Boże” .  Po obejrzeniu kaplicy św. Antoniego, która jest jedną z najstarszych kaplic w Kopalni Soli, zwiedzający zobaczą również chociażby kaplicę św. Krzyża, kaplicę św. Kingi oraz XIX wieczny kościół wykuty całkowicie w soli. Turyści podążający szlakiem „Szczęść Boże” będą mogli zobaczyć również pomnik papieża Jana Pawła II, który powstał z białego złota. Do dyspozycji będzie również wystawa składająca się na ekspozycję Muzeum Żup Krakowskich jak i również kaplica św. Jana znajdująca się 135 metrów pod miastem Wieliczka. Na samym początku kwietnia do szlaku pielgrzymkowego dołączyła nowa propozycja kopalni, a mianowicie - Droga Krzyżowa. Stacje wyrzeźbione w drewnie przez wielickich rzeźbiarzy – górników zostaną ulokowane blisko największej podziemnej kaplicy oraz pomnika Papieża Jana Pawła II – na pochylni Barącza. Poświęcenia podziemnej Drogi Krzyżowej dokona Kardynał Stanisław Dziwisz.
W roku 1978 Kopalnia Soli „Wieliczka” została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego Ludzkości UNESCO.
W kopalni odbywają się różnego rodzaju imprezy: tak kulturalne jak i rozrywkowe. Należą do nich m.in. uroczyste obchody z okazji święta Świętej Kingi- patronki miasta. Spośród imprez rozrywkowych wspomnieć należy: wybory Miss Polonia Powiatu Wielickiego, organizacje balów sylwestrowych, studniówek, etc. Ze względu na specyficzny mikroklimat w kopalni prosperuje podziemne sanatorium, w którym leczy się pacjentów z chorobami dróg oddechowych, alergią, astmą, czy otyłością.
Zobacz galerię zdjęć...