a (1).jpg

 

 

18 sierpnia 2019 roku obchodziliśmy kolejne święto plonu – Dożynki Gminne. Pogoda dopisała, co sprawiło, że jodłowska społeczność wraz z przybyłymi gośćmi bawiła się do późnego wieczoru.

 

Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się mszą świętą odprawioną w Sanktuarium Dzieciątka Jezus w Jodłowej. Po liturgii uczestnicy w korowodzie prowadzonym przez Kapelę Jodłowianie udali się na boisko przy ZS w Jodłowej, aby podziwiać dożynkowe wieńce, które zostały przygotowane przez wszystkie sołectwa.

 

Obchody dożynkowe rozpoczął Wójt Gminy Jodłowa Jan Janiga, który w swoim przemówieniu wyraził podziw dla ciężkiej pracy rolników, przywitał przybyłych gości oraz mieszkańców.

 

Po zakończeniu przemówień okolicznościowych nastąpiło uroczyste krojenie chleba dożynkowego, którym gospodarz oraz starostowie dożynek częstowali wszystkich, którzy zjawili się, aby wspólnie świętować zakończenie żniw.

 

Kolejnym punktem Dożynek był występ Zespołu Pieśni i Tańca „Sokolanie” z Pilzna, który przybliżył nam tradycje regionu, prezentując tańce i pieśni ludowe.

 

Następnie drużyny reprezentujące poszczególne sołectwa rywalizowały w „Sołeckich potyczkach”. Organizatorzy przygotowali trzy konkurencje: cięcie drewna, slalom z taczkami oraz wbijanie gwoździ. Puchar w konkurencji slalom z taczkami trafił w ręce drużyny z Wisowej. Pozostałe dwie konkurencje zwyciężyło sołectwo Jodłowa Górna, i właśnie ta drużyna będzie reprezentować naszą Gminę podczas zawodów na Dożynkach Powiatowych.

 

Kulminacyjnym punktem jodłowskich Dożynek był występ zespołu Papa D z wokalistą Pawłem Stasiakiem na czele. Zespół porwał publiczności, która wraz z nimi śpiewała ich największe hity.

 

Po występie gwiazdy wieczoru scenę opanował zespół Efekt, który poprowadził zabawę taneczną.

 

Dla uczestników dożynek został przygotowany szereg dodatkowych atrakcji. Wszyscy mogli skosztować potraw przygotowanych przez lokalne stowarzyszenia: ,,Dębowa Razem’’, Koło Gospodyń Wiejskich z Jodłowej Górnej, ,,Nasz Dęborzyn’’ oraz Koło Gospodyń Wiejskich Mieszkańców Dęborzyna i Zagórza, a najmłodsi mogli miło spędzić czas na dmuchanych zjeżdżalniach oraz zabawach prowadzonych przez animatorkę.

 

Relację z jodłowskich uroczystości przygotowaną przez debica.tv można zobaczyć tutaj:

https://debica.tv/bylo-pieknie-folkowo-i-tradycyjnie-dozynki-gminy-jodlowa/?fbclid=IwAR24j1hB2mRg_maDB-0BY9FwM2jU4Vez7sCZQKCgAjpDHYEo-7UEatQdfX8

 

Galeria zdjęć