20 września 2014 roku w Jodłowej – Wisowej odbyła się uroczystość odsłonięcia pomnika Jana Stanisława Cyganiewicza ps. „Zbyszko” – zapaśnika o międzynarodowej sławie urodzonego w Wisowej.

 

 

Na uroczystość przybyli wyśmienici goście:

Grzegorz Brudziński – v-ce prezes ds. sędziowskich i kontaktów zagranicznych Polskiego Związku Zapaśniczego.

Zapaśnicy: Józef Lipień /srebrny medalista igrzysk olimpijskich w Moskwie w 1980 r. oraz mistrz świata z 1973 r./, Jan Michalik /srebrny medalista mistrzostw świata z 1973 r. oraz mistrz Europy z roku 1972 i 1973/, Czesław Korzeń /medalista mistrzostw Polski, reprezentant Polski, wieloletni trener sekcji zapasów w klubie sportowym Wisłoka Dębica/, Adam Rudyk.

Stanisław Samborski – projektant i wykonawca pomnika, poczet sztandarowy KS Wisłoka Dębica, radni i sołtysi gminy Jodłowa na czele z Przewodniczącym Rady Gminy Jodłowa Stanisławem Kapłonem, Wójt Gminy Jodłowa Robert Mucha, Z-ca Wójta Gminy Jodłowa Dorota Krzyżak, ks. dr Julian Kapłon, ks. Łukasz Pukło, dyrektorzy szkół, rada sołecka sołectwa Wisowa na czele z sołtysem Ryszardem Pacaną, nauczyciele, rada szkoły i rady klasowe SP nr 3 w Jodłowej – Wisowej, mieszkańcy Wisowej i okolicznych miejscowości.

Uroczystość odsłonięcia pomnika rozpoczęła się okolicznościowym przemówieniem Wójta Gminy Jodłowa Roberta Muchy, który powiedział: 

"Szanowni Goście, Drodzy Mieszkańcy!


Witam wszystkich zebranych w tym szczególnie ważnym dla naszej gminy dniu. Dziś wspólnie uczcimy pamięć jednego z najwybitniejszych synów naszej ziemi, którego nazwisko od ponad 100 lat znane jest w całym kraju, a także i na świecie. Cieszy ogromnie, że tak licznie przybyli państwo na tę uroczystość.

Kochani, pomniki są znakami czasu i historii. Stawiamy je w celu upamiętnienia ważnych wydarzeń, aby uczcić w ten sposób pamięć o kimś ważnym. Dziś jesteśmy tu aby uczcić pamięć naszego rodaka, dzięki któremu społeczność nasza trafiła na karty historii światowego sportu.

Cieszę się, że to właśnie mnie przypadło w udziale wygłoszenie kilku słów na temat Jana Stanisława Cyganiewicza znanego pod pseudonimem Zbyszko. Urodził się on 1 kwietnia 1880 r. w Jodłowej. Był polskim zapaśnikiem o międzynarodowej sławie, zarówno w walce klasycznej jak i w stylu wolno-amerykańskim. Jego ojciec był leśniczym, dzięki czemu Cyganiewicza charakteryzowała duża sprawność fizyczna, którą zdobył pracując w lasach na Wisowej i w jej okolicach. Pomimo dużej siły i talentu do podnoszenia ciężarów skłaniał się on raczej do form ruchu polegającego na rąbaniu drewna, podnoszeniu dużych ciężarów i rzucaniu nimi na łonie natury. Po zakończeniu szkoły podstawowej naukę kontynuował w gimnazjum w Jaśle, a następnie wyjechał do Stanisławowa. Po zdaniu matury rozpoczął studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pod kierunkiem trenera Władysława Pytlasińskiego, Zbyszko zaczął występować na arenie cyrku w Wiedniu, uzyskując w wieku 23 lat opinię świetnego atlety. Jednak rozpoczynająca się kariera zmusiła Cyganiewicza do przerwania studiów. W 1924 r. wyemigrował on do Stanów Zjednoczonych, które stały się jego drugą ojczyzną aż do śmierci, ale o Polsce i rodzinnej ziemi nigdy nie zapomniał. Był poliglotą, a oprócz języka polskiego płynnie znał 11 innych języków obcych.

Największymi sukcesami Zbyszka Cyganiewicza było trzykrotne zdobycie tytułu zawodowego mistrza świata w zapasach w stylu klasycznym: w Paryżu (w 1906r.), w Nowym Jorku dwukrotnie (w 1921r. i w 1922r.) oraz na mistrzostwach świata w stylu wolnoamerykańskim w Filadelfii (w 1925r.). Nasz rodak był jednym z najwybitniejszych zapaśników w swoich czasach. Zmarł on w 1967 r. w Stanach Zjednoczonych w stanie Missouri.

Zbyszko Cyganiewicz syn Ziemi Jodłowskiej swoimi sukcesami zaimponował wielu młodym ludziom. W jego ślady poszli wybitni zapaśnicy m.in. Stanisław Krzesiński, Janusz Urbanik, Roman Wrocławski, Andrzej Supron, Andrzej Głaz, Andrzej Wroński oraz nasi olimpijczycy, mistrzowie świata z powiatu dębickiego: Józef Lipień, Jan Michalik i Czesław Korzeń. Nie zapomnijmy również o zawodnikach reprezentujących barwy Wisłoki Dębica Adamie i Mariuszu Furgał pochodzącym z Dębicy, których korzenie też wywodzą się z Jodłowej.

Nasz Zbyszko, który pochodzi z tych malowniczo położnych okolic Pogórza Ciężkowickiego wpisał się na nieosiągalne dla wielu z nas wyżyny. Zbyszko Cyganiewicz i dziś jest przykładem zarówno dla młodzieży dla sportowców jak i dla starszych.

Pragnąc uczcić tą świetną postać, dzisiaj dokonamy odsłonięcia pomnika poświęconego Janowi Stanisławowi Cyganiewiczowi.

Z tego miejsca chciałbym serdecznie podziękować wykonawcy panu Stanisławowi Samborskiemu. Dziękuję również wszystkim osobom, które swoim zaangażowaniem i pracą wniosły wkład w powstanie tego pomnika.

Niechaj ten pomnik służy kultywowaniu pamięci o wielkim Synu Wisowej i Ziemi Jodłowskiej, a dla młodych niech będzie zachętą dla dbania o wysoki poziom własnej tężyzny fizycznej w poczuciu przywiązania do Ojcowizny i kraju ojczystego".

Uroczystego odsłonięcia pomnika dokonał Wójt Gminy Jodłowa Robert Mucha, a uczniowie SP nr 3 w Jodłowej – Wisowej złożyli symboliczną wiązankę kwiatów pod pomnikiem.

Następnie zaprezentowano okolicznościowy montaż słowno - muzyczny w wykonaniu uczniów tutejszej szkoły. Kolejnym punktem programu był pokaz walk zapaśniczych w wykonaniu zawodników Wisłoki Dębica: Adama Furgała i Marcina Nykla pod kierunkiem trenera Ryszarda Koniecznego. Po pokazie aktorzy ze Studia Małych Form Teatralnych z Trzebini zaprezentowali spektakl „Lampa Aladyna” oraz poprowadzili program animacyjny dla dzieci pt. „Wyspa Piratów”. Na zakończenie do tańca przygrywał zespół „Tigers”.

Relację z tego wydarzenia można zobaczyć na stronie iTV Południe :http://www.itvpoludnie.pl/wiadomosci/W-Jodlowej-odslonieto-Pomnik-Jana-Stanislawa-Cyganiewicza,2161/

 

Galeria zdjęć...