32 

 

 

W niedzielę 7 października

w Jodłowej

odbyły się uroczystości

z okazji

setnej

Rocznicy Odzyskania Niepodległości.

 

 

 

Z okazji tychże obchodów uczniowie i nauczyciele SP nr 1 oraz duże grono mieszkańców naszej gminy spotkało się na uroczystości odsłonięcia tablicy pamiątkowej. Po wspólnym odśpiewaniu Hymnu Państwowego, Pani Wicewójt Gminy Jodłowa Dorota Krzyżak, w swej wypowiedzi wspomniała, że uroczystość, którą przeżywamy przypominać nam będzie o tak ważnej dacie w historii naszego narodu, jaką jest 11 listopada 1918 roku, a sam udział w obchodach jest potwierdzeniem wielkiego szacunku i wdzięczności dla Polaków, którzy walczyli o wolną i niepodległą ojczyznę. Samego odsłonięcia tablicy dokonali: Ksiądz dr Julian Kapłon, Z-ca Wójta Gminy Jodłowa Dorota Krzyżak oraz przedstawiciel Jodłowskich Zuchów Jakub Nawracaj. Po czym została ona poświęcona przez Proboszcza Parafii Jodłowa dr Zenona Tomasiaka. W trakcie tej podniosłej chwili nie zapomniano o uczczeniu minutą ciszy tych, którzy oddali życie za ojczyznę i odeszli na wieczną wartę.

 

Po oficjalnej części wszyscy zebrani zostali zaproszeni przez Panią dyrektor na uroczysty koncert patriotyczny w wykonaniu Tomasza Furmana oraz chóru SP nr 1 pod dyr. Leny Goleń. Część artystyczną, zatańczonym polonezem, otworzyli „Mali Jodłowianie” przygotowani przez Panią Barbarę Kapłon. Odśpiewano szereg pieśni i piosenek wojskowych min.: „ My, pierwsza brygada”, „Walecznych tysiąc”, „Tu wszędzie jest moja ojczyzna”, „W krwawym polu”, „Biały krzyż”, „Przybyli ułani pod okienko” oraz popularną piosenkę wojskową „Zosieńko”, o którą nienasycony tłum poprosił na bis.

 

W trakcie koncertu, jak i po jego zakończeniu można było zajrzeć do szkolnej sali muzealnej gdzie znajduje się wiele ciekawych eksponatów z czasów międzywojennych oraz obejrzeć pokonkursową wystawę „Gmina Jodłowa na starej fotografii” zorganizowaną przez GCKiCz w Jodłowej. Wystawa składała się ze zdjęć nadesłanych przez 13 uczestników na konkurs fotograficzny. Po koncercie zostały także rozdane dyplomy oraz nagrody dla tychże uczestników. Pierwsze miejsce zajął Pan Kazimierz Słota, drugie Pan Andrzej Gil, trzecie natomiast przypadło Pani Zofii Mucha – Maczuga. Wyróżnienie otrzymała Gabriela Wal. Pozostali uczestnicy konkursu, którzy wzbogacili swoimi zdjęciami wystawę to: Karolina Buras, Alina Kaczka, Karolina Łącka, Elżbieta Łępa, Martyna Michalik, Gabriela Nawracaj, Karol Nawracaj, Kamila Płazińska oraz Dominika Podraza.

 

Organizatorami uroczystości było Gminne Centrum Kultury i Czytelnictwa w Jodłowej oraz SP nr 1 im. Ks. Franciszka Blachnickiego w Jodłowej.

 

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom konkursu oraz dziękujemy artystom za wspaniały występ, a wszystkim przybyłym za udział w uroczystości.

Relacja w iTV Południe TUTAJ