W poniedziałek 14 kwietnia ruszył finał II edycji Listów dla Ziemi Fundacji Ekologicznej Arka. Do końca kwietnia ponad 300 tysięcy uczniów z ponad 300 gmin z całej Polski zasiądzie do pisania listów.

 

 

  

W tysiącach placówek zorganizowane zostaną specjalne ekologiczne działania, a w największych miastach odbędą się eventy, które będą zwracały uwagę mieszkańców na problem zanieczyszczenia powietrza. W akcji bierze także udział Gmina Jodłowa. 

Listy zostaną napisane przez przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych i gimnazjum. Ich tematyka będzie dotyczyła przede wszystkim palenia śmieci w piecach domowych i niskiej emisji. Najmłodsi swoje zaniepokojenie zanieczyszczeniem powietrza i jego konsekwencjami, podobnie jak w roku ubiegłym, będą wyrażali w formie rysunków i wycinanek. Zanim uczniowie zaczną zapisywać swoje przemyślenia na kartkach z makulatury wezmą udział w specjalnych lekcjach tematycznych. Gminy, które włączyły się do akcji, otrzymały bowiem specjalne pakiety edukacyjne i scenariusze zajęć. Z materiałów uczniowie dowiedzą się, jakie są źródła zanieczyszczeń powietrza, czym jest niska emisja, dlaczego palenie śmieci w piecach jest niebezpieczne. Listy trafią do rodziców i będą stanowiły bodziec do podjęcia dyskusji ekologicznej oraz aktywnego włączenia się w pomoc środowisku. Członkowie rodziny wybiorą spośród siebie Strażnika, który będzie pilnował, by podjęte zobowiązania zostały zrealizowane. 

 

Nauczyciele w placówkach zorganizują wewnętrzne konkursy, podczas których wyłonią najpiękniejsze ich zdaniem listy.  Nadesłane prace wezmą udział w konkursie na Najpiękniejszy list dla Ziemi. Motywacja do pisania jest spora, bo na uczestników konkursu czeka aż 100 nagród ufundowanych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Laureaci wybierani będą w trzech kategoriach (przedszkola, szkoły podstawowe i gimnazja) i dwoma sposobami, bo przez internautów oraz jury.

Akcja „Listy dla Ziemi” organizowana jest pod patronatem Ministra Środowiska. Dofinansowanie: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach i we Wrocławiu. Współpraca: Partnerstwo dla Klimatu. Partnerzy: Lasy Państwowe, Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukaszewicza, Urzędy Miast: Warszawa, Bielsko-Biała, Bydgoszcz, Opole.